A A+ A++

Zakończona wczoraj XXVI Sesja Rady Powiatu Opoczyńskiego VI kadencji obfitowała w wiele istotnych tematów. Jednak jeden z nich zdominował rozmowy radnych. Niezwykle szczegółowo omówiono działanie Szpitala Powiatowego w Opocznie. Na pytania zadane na Komisji Zdrowia odpowiedziała p.o. dyrektora placówki- Dagmara Junknikiel-Rosiak. Głównym tematem była obecna sytuacja epidemiologiczna, jej wpływ na pacjentów i zapewnienie im stałej opieki lekarskiej.

”Łóżka tzw. Covidowe w naszym szpitalu to łóżka dla osób u których podejrzewamy zakażenie. Od 10 października ilość łóżek została zwiększona z 6 do 22. Wszystkie one znajdują się w pomieszczeniach po dawnym ZOL-u, które spełniają wszelkie wymagania dla pełnienia swojego rodzaju izolatorium. Dzięki takiemu rozmieszczeniu nie ma problemu z opieką zarówno nad osobami z podejrzeniem zakażeniem jak i zdrowymi.” – zapowiedziała Dagmara Junknikiel-Rosiak.

Pani dyrektor przekazała również istotne informacje dotyczące tego, kto decyduje o tym czy chory trafia do szpitala i do którego szpitala jest kierowany:

”Lekarz POZ decyduje o zleceniu na badanie, a także o tym gdzie trafi pacjent (po uprzedniej telefonicznej konsultacji). Transport z domu do szpitala zależy również od tego w jakim stanie znajduje się chory i czy jest w stanie sam dojechać do szpitala. Dla pacjentów z Powiatu Opoczyńskiego realizowane są takie transporty po wcześniejszym poinformowaniu personelu o konieczności przetransportowania zarażonego pacjenta”. – dodała Dagmara Junknikiel-Rosiak.

Wg dyrekcji szpitala, pacjenci z naszego powiatu zarażeni koronawirusem  i wymagający hospitalizacji kierowani są do ościennych szpitali: Tomaszowskiego Centrum Zdrowia, które posiada ponad 80 łóżek, na oddział wewnętrzny szpitala w Piotrkowie Trybunalskim, a także do przekształconego na Covidowy szpitala w Przysusze czy w Nowym Mieście. Pani Dyrektor przekazała również istotną informację dotyczącą pracy ratowników medycznych:

”W najbliższych dniach ratownicy mają otrzymać od Ministerstwa Zdrowia możliwość dokonywania w karetkach antygenowych testów na obecność koronawirusa. Wówczas mając dodatni wynik testu ratownicy będą mogli ustalać miejsce pobytu chorego na covid w odpowiednim szpitalu dedykowanym.”

Poinformowała również o działaniu mobilnego punktu wymazowego, który działa przez 7 dni w tygodniu. Dedykowany jest on osobom, które nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do punktu wymazowego. Decyzje o pobraniu wymazu podejmuje lekarz POZ i to on informuje o konieczności wyjazdu (całość odbywa się poza pacjentem).

Kolejny omawiany punkt dotyczył sytuacji oddziału ginekologiczno-położniczego. W ostatnim czasie skończyła się specustawa umożliwiająca rozpisanie konkursu na kontrakt dla tego oddziału w naszym szpitalu.

”My cały czas staramy się odzyskać ten kontrakt i mamy nadzieję, że od stycznia będziemy ten kontrakt mieć” – zapowiedziała dyrektor Dagmara Junknikiel-Rosiak.

”Wielokrotnie pisaliśmy już pisma do dyrektora oddziału łódzkiego oraz prezesa NFZ w związku z tym, że potrzeba istnienia tego oddziału jeszcze bardziej okazała się konieczna w momencie zamknięcia innych ościennych oddziałów w szpitalach np. w Tomaszowie Mazowieckim. Do tej pory w naszym szpitalu przyszło na świat 332 dzieci, udzieliliśmy 400 porad ginekologicznych. Ciągle udzielamy świadczeń w stanach nagłych”. – dodała.

W ramach uzupełniania chciałabym przekazać wspaniałą wiadomość. Od wojewody łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego dostaliśmy na rzecz naszego szpitala respirator, 10 wysokiej jakości kardiomonitorów oraz pulsoksymetry”. – powiedziała Wicestarosta Maria Barbara Chomicz.

Na pytanie radnych, pełnych obaw o dalsze działanie oddziału ginekologiczno-położniczego, pani dyrektor odpowiedziała zapewnieniem że dalsze jego funkcjonowanie nie jest zagrożone :

”Ja takiej pewności dać nie mogę, (chodzi o szybkie podpisanie kontraktu), ale zapewniam ze swojej strony, tak jak robiłam przez ostatnie miesiące, że oddział będzie w dalszym ciągu funkcjonował. Cały czas naciskamy prezesa NFZ o to, żeby konkurs został ogłoszony. Wszystko wskazuje na to, że w grudniu zostanie rozpisany”.

Wspólnie z Posłem na Sejm Robertem Telusem, Wojewodą Łódzkim Tobiaszem Bocheńskim, Wicewojewodą Karolem Młynarczykiem oraz panią dyrektor działamy, aby moc uzyskać ten kontrakt”. – dodał Starosta Marcin Baranowski.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTunezja. Zimowy hit turystyczny Polaków wraca już w grudniu
Następny artykułPolicja uratowała mieszkańca Prochowic przed hipotermią