A A+ A++

Każdego dnia w Polsce notuje się wzrost liczby zakażonych koronawirusem. Rząd po raz kolejny zaostrzył zasady dyscypliny sanitarnej. Samorządy decydują o odwołaniu lub przesunięciu terminów sesji rad gmin i powiatów. Tymczasem na 3 kwietnia bieżącego roku zaplanowano sesję Rady Powiatu w Jaśle. Zgodnie z zawiadomieniem ma się ona odbyć w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego.

W dobie panującej w Polsce epidemii koronawirusa władze samorządowe w wielu przypadkach podejmują decyzje o odwołaniu sesji organów uchwałodawczych gmin i powiatów bądź też rezygnują z ich zwoływania w ciągu najbliższych tygodni. Odbywają się tylko te, podczas których radni podejmują kluczowe dla funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego decyzje. Samorządy oczekują na ogłoszenie przez resort spraw wewnętrznych i administracji nowych regulacji, które umożliwią organizowanie posiedzeń rad gmin i powiatów w formie zdalnej. Decyzje samorządowców podyktowane są przede wszystkim troską o bezpieczeństwo radnych oraz osób obsługujących posiedzenia w obliczu rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. W ostatnich dniach sesje zdecydowały się przełożyć np. Gdynia, Kielce, Ustka i Ciechanów, o czym informuje dzisiaj Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej. Nie odbyła się również zaplanowana na wtorek (24.03.2020 r.) sesja Rady Miasta Rzeszowa. Prawdopodobnie odbędzie się ona zdalnie w najbliższy piątek.

Na rezygnację z przeprowadzenia sesji Rady Miejskiej Jasła zaplanowanej na 30 marca 2020 r. zdecydował się jej przewodniczący Henryk Rak. – Zdecydowaliśmy o tym, że sesja zaplanowana na 30 marca nie odbędzie się. Decyzja podyktowana jest oczywiście panującą epidemią oraz wynika z decyzji podejmowanych przez premiera Mateusza Morawieckiego. Odwołane zostały również wszystkie spotkania i posiedzenia komisji. Musimy zaczekać do chwili, kiedy sytuacja zostanie opanowana. Jeżeli pojawi się potrzeba zwołania sesji w trybie nadzwyczajnym ze względu na konieczność podjęcia ważnych decyzji będziemy musieli się do takiej sesji przygotować. Mogłaby ona odbyć się na przykład w Jasielskim Domu Kultury, co gwarantowałoby zachowanie elementarnych zasad bezpieczeństwa. Wszyscy radni otrzymali informację o zmianie harmonogramu sesji. Jestem z nimi w stałym kontakcie. W tej szczególnej sytuacji musimy podejmować decyzje w oparciu o zdrowy rozsądek. Jeżeli nie musimy podejmować uchwał niecierpiących zwłoki, organizowanie sesji w czasie epidemii nie jest absolutnie konieczne – przekonuje.

Tymczasem Anna Nigborowicz (klub radnych Prawa i Sprawiedliwości), wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Jaśle zwołała XXIV sesję rady na 3 kwietnia 2020 r. Komunikat w tej sprawie został opublikowany wczoraj na stronie Starostwa Powiatowego w Jaśle. Tradycyjnie ma się ona odbyć w sali konferencyjnej budynku starostwa. Warto zaznaczyć, że komunikat został ogłoszony tuż po konferencji premiera Mateusza Morawieckiego i Łukasza Szumowskiego, szefa resortu zdrowia, podczas której przekazano informacje o zaostrzeniu zasad dyscypliny sanitarnej. Jednym z kluczowych elementów rozporządzenia, które obowiązywać będzie do 11 kwietnia jest ograniczenie przemieszczania się ludności. Rodzi się zatem pytanie, czy zwoływanie sesji Rady Powiatu Jasielskiego, w której porządku obrad znalazło się aż 20 punktów jest racjonalne, w sytuacji obowiązującego stanu epidemii? O to oraz kilka innych ważnych z punktu widzenia organizacji zaplanowanej na kwiecień sesji kwestii, postanowiliśmy zapytać wiceprzewodniczącą Annę Nigborowicz. Na przesłane wczoraj pytania do chwili obecnej nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi.

Porządek obrad XXIV sesji Rady Powiatu w Jaśle > POWIĘKSZ

Decyzję o zwołaniu sesji Rady Powiatu w Jaśle krytycznie oceniają radni klubów PSPP i SDM. Ich zdaniem zwołanie sesji na dzień 3 kwietnia nie ma żadnego uzasadnienia w obliczu sytuacji epidemiologicznej. – Trudno skomentować decyzję o zwołaniu sesji. Patrząc na porządek obrad, nie wskazuje ona na to, żeby ta sesja musiała odbyć się w tym trudnym czasie. Uchwały nie muszą być podejmowane teraz – wyjaśnia Janusz Przetacznik, radny klubu PSPP. Radni klubów opozycyjnych zwracają uwagę na fakt, że w chwili, w której na obszarze Polski obowiązuje stan epidemii nie konsultowano z nimi decyzji o zwołaniu sesji.  

Cześć radnych już dzisiaj zapowiada, że z uwagi na bezpieczeństwo własne i innych osób nie weźmie udziału w sesji. W gronie tym jest Dorota Woźniak (klub radnych SDM), która nie wyobraża sobie posiedzenia w obliczu zaostrzenia zasad dyscypliny sanitarnej. 3 kwietnia w sali konferencyjnej na pewno nie pojawią się także Ewa Wawro, Franciszek Miśkowicz, czy też Jan Urban.  Nieco inne zdanie na temat uczestnictwa w sesji ma większość  radnych klubu Prawa i Sprawiedliwości. W opinii Magdaleny Stasiowskiej, Sławomira Madejczyka oraz Jana Muzyki nic nie stoi na przeszkodzie, aby z zachowaniem wszelkich środków i zasad bezpieczeństwa sesja mogła odbyć się zgodnie z planem. Swoją nieobecność zapowiedział z kolei Stanisław Święch (PiS). Pozostali radni, z którymi udało nam się skontaktować, nie wyrazili swojego zdania w tej sprawie.

MD

Napisany dnia: 25.03.2020, 20:22

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLEGIONOWO. Czy w kranach zabraknie wody?
Następny artykułNiemcy nie wpuszczą sezonowych pracowników. Za wyjątkiem Polaków i Czechów