A A+ A++

17 sierpnia w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku odbyło się spotkanie rocznicowe poświęcone 100-leciu Bitwy Warszawskiej, które prowadził regionalista, dr Mirosław Pakuła. Rozpoczęła je wzruszająca „Śpiewka 1920” w wykonaniu Ani Malinowskiej i dziewcząt ze Stowarzyszenia Miłośników Skubianki – utwór pochodzi ze ścieżki dźwiękowej filmu „1920.Bitwa Warszawska” Jerzego Hoffmana 


Na wstępie spotkania, okolicznościowy referat pt. ” Cud Wisły dziełem Narodu”, wygłosił prof. Janusz Odziemkowski. Zwrócił w nim uwagę na rolę i znaczenie działań oraz bohaterskich czynów ludności cywilnej wspierającej w poczuciu patriotyzmu i współodpowiedzialności za Ojczyznę walczących z bolszewikami żołnierzy. (transmisja z prelekcji jest dostępna na fanpejdżu Izby Pamięci i Tradycji Rybackich).
Tuż po referacie odbyła się premiera fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Obrona ziemi serockiej w sierpniu 1920 roku” wg. scenariusza, w  reżyserii i z narracją Mirosława Pakuły.  Zdjęcia i montaż filmu wykonał Artur Spodobalski. Szczególne podziękowania, za pomoc w realizacji filmu, dr Pakuła skierował do  rekonstruktorów ze Stowarzyszenia Historyczno – Edukacyjnego im. 7 Pułku Lansierów Nadwiślańskich, Stowarzyszenia Miłośników Skubianki oraz kilku innych osób, które wspierały serockie filmowe działania. Nadmienił również, ze film powstał przy finansowym wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego. (jest on dostępny na fanpiejdżu oraz na kanale YT Izby Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku)

Spotkanie w Centrum Kultury zakończyła promocja książki „Serockie drogi do niepodległości. Serock i Mazowsze w dobie walk o niepodległość (1795 -1918)”.  Publikacja jest efektem zorganizowanej w Serocku, w 2018 roku  konferencji historycznej, której celem było szczególne zwrócenie uwagi na lokalny wymiar walk niepodległościowych oraz tworzenie bibliografii źródeł zawierających wiedzę z zakresu historii Serocka. Burmistrz, Artur Borkowski oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Serocku, Mariusz Rosiński wręczyli pierwsze egzemplarze publikacji jej współautorom: prof. Januszowi Odziemkowskiemu, (prof. Janusz Szczepański nie mógł być na spotkaniu), dr. hab. Jolancie Załęczny, dr. hab. Jackowi Emilowi Szczepańskiemu, dr. Sławomirowi Jakubczakowi, dr. Piotrowi Oleńczakowi, dr. Mirosławowi Pakule oraz redaktorowi wydania, który przedstawił zebranym wartość i tematykę publikacji, prof. Radosławowi Lolo. Spotkanie było okazją do otrzymania bezpłatnego egzemplarza publikacji z podpisami współautorów.

Dziękujemy  mieszkańcom i gościom za liczne przybycie.

Źródło: www.serock.pl

Komentarze

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPodkarpackie: 208 tys. wygenerowanych i 29 tys. aktywowanych bonów turystycznych
Następny artykułWydział Zarządzania Drogami Gminnymi