A A+ A++
Reklama

Mieszkańcy Serocka lada dzień będą mogli zapoznać się z nowym planem zagospodarowania przestrzennego rejonu znajdującego się między ulicami Zakroczymską, Ogrodową, Tchorka i Nasielską. Dokument ma być odpowiedzią na wyzwania związane z zagospodarowaniem wód opadowych i roztopowych w rejonie ul. Tchorka, który mimo przeznaczenia na cele zabudowy, dziś przejawia wątpliwe możliwości inwestycyjne. Kolejnym ważnym zagadnieniem, jakie ujęto w planie, jest zabezpieczenie terenów na potrzeby zorganizowania publicznie dostępnych terenów zielonych – parków, terenów rekreacyjno-sportowych i oświatowych, na które zapotrzebowanie rośnie wraz ze wzrastającą liczbą mieszkańców. Ostatnią ważną zmianą w planie jest wyznaczenie zorganizowanych obszarów zabudowy wielorodzinnej – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta i Gminy w Serocku.

Reklama

W projekcie planu, jak zaznaczają seroccy urzędnicy, zostały wyznaczone dwa nowe tereny zieleni publicznej, które będą pełniły funkcje parków miejskich. Parki będą jednocześnie ostoją, w której znajdzie się miejsce dla zbiorników gromadzących wody opadowe z całego obszaru, urozmaicając jednocześnie wnętrze parku. Niezbędne było wyznaczenie też rowów odprowadzających wodę opadową. System będzie docelowo uzupełniony siecią kanalizacji deszczowej, która powstanie w przyszłości wraz z realizacją zabudowy mieszkaniowej. Całość zapewni odprowadzenie wody opadowej i roztopowej z całego obszaru dotkniętego problemem jej nadmiernego gromadzenia i dostarczy ją do dedykowanych zbiorników odparowujących, które umożliwią jej końcowe zagospodarowanie.

Jest miejsce dla usług edukacyjnych

W sąsiedztwie parków wyznaczono teren usług edukacyjnych. Zapewni on niezbędną rezerwę gruntu pod przyszłą budowę szkoły, przedszkola lub żłobka. Wprowadzenie takiej rezerwy w planie miejscowym zabezpiecza przyszłe potrzeby wspólnoty samorządowej, których wystąpienie należy przewidywać wraz ze wzrastającą liczbą mieszkańców miasta i gminy.

Gmina odkupi grunty

Właściciele gruntów, których nieruchomości zmienią przeznaczenie i zostaną pozbawione możliwości zabudowy mogą spodziewać się odkupienia tych nieruchomości przez gminę. Z drugiej strony, wraz z realizacją terenów zieleni publicznej, a także systemu odwodnienia nieruchomości, przewiduje się, że pozostałe nieruchomości w obszarze planu znacznie zyskają na wartości, ze względu na usunięcie podstawowej przeszkody w ich zabudowie, jaką są gromadzące się wody opadowe.

Nowy plan na miarę potrzeb przyszłości. Chodzi o zmiany klimatyczne

Przygotowana koncepcja jest odpowiedzią na zyskujące na popularności trendy w zakresie właściwego gospodarowania wodą na terenach miejskich i zurbanizowanych, a także wzrostu dostępności terenów zielonych. Całość wpisuje się w potrzeby rozwoju tzw „błękitnej i zielonej infrastruktury”. To z kolei jest elementem szerszej strategii budowania odporności terenów zurbanizowanych, jako odpowiedź na coraz częściej obserwowane ekstremalne zjawiska pogodowe, będące konsekwencją zmian klimatycznych. – Planujemy pokrycie znacznej części kosztów związanych z wdrażaniem w życie proponowanych rozwiązań, przy wsparciu finansowania zewnętrznego – informuje serocki ratusz.

Powstanie jednolity kompleks zabudowy

W południowej części terenu objętego zmianą planu wyznaczono zwarty kompleks zabudowy wielorodzinnej oraz zabudowy wielorodzinnej z usługami o wysokości do 15 m, przewidujący zabudowę od 3 do 4 kondygnacji nadziemnych. Wyznaczono także nowy układ komunikacyjny dla tego terenu, będący uzupełnieniem dla ul. Tchorka. Wprowadzono limity maksymalnych powierzchni obiektów usług handlu. Skoncentrowanie zabudowy wielorodzinnej w jednym zwartym obszarze stwarza warunki do jej rozwoju bez szkody dla terenów, gdzie dynamicznie rozwija się zabudowa jednorodzinna.

Przy granicy terenów zabudowy wielorodzinnej z zabudową jednorodzinną, wprowadzono dodatkowe strefy oddzielenia, polegające na znacznym odsunięciu ścian budynków wielorodzinnych, a także wprowadzając obowiązek realizacji przez inwestorów budynków wielorodzinnych, ciągów zieleni izolacyjnej, mających na celu zminimalizowanie oddziaływania tej zabudowy względem sąsiedztwa.

Jak można zapoznać się z nowym planem?

Z nowym planem zagospodarowania przestrzennego można zapoznać się w terminie od 2 do 28 marca na stronie internetowej serockiego magistratu pod adresem: https://www.bip.serock.pl/75,ogloszenia.

Poza tym zmieniony plan zagospodarowania przestrzennego wyłożony będzie w powyższym terminie w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy w Serocku – w punkcie obsługi mieszkańca, stanowisko nr 3 w godzinach pracy urzędu.

Dyskusja publiczna nad projektem planu odbędzie się 7 marca 2022 r. o godz. 16.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku, ul. Pułtuska 35.

– Zachęcamy do śledzenia informacji o wyłożeniu planu na stronie www.serock.pl, za pośrednictwem profilu Urzędu Miasta i Gminy na platformie Facebook, w drodze ogłoszeń zamieszczanych na miejskich tablicach, w prasie lokalnej. Zachęcamy również do bezpośredniego kontaktu i zadawania pytań mailowo: [email protected], telefonicznie, 22 782 88 26 lub 22 782 88 26 bądź osobiście w siedzibie urzędu – czytamy w komunikacie UMiG w Serocku.

/red./

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak napełnić się radością
Następny artykułLwów szykuje się na rosyjską inwazję. Powstają brygady obrony terytorialnej