A A+ A++

Jak mogliby wyglądać współcześni Izabela Łęcka i Stanisław Wokulski? Czy ich problemy są wciąż aktualne? Na te pytania odpowiedzieli twórcy nowej odsłony kultowej „Lalki” Bolesława Prusa, która zadebiutuje w formie serialu audio. W rolach głównych pojawią się Julia Wieniawa, Adam Woronowicz, Wiktor Zborowski, Barbara Kurdej-Szatan czy Maciej Musiał. Serial audio dostępny na antenie Radia Łódź. Polecamy się do słuchania!

(Fot. mat. prasowe)

Teraźniejszość vs przeszłość

Jedne z najbardziej niezapomnianych postaci polskiej literatury powracają w nowej odsłonie. W bohaterach kultowej Lalki” Bolesława Prusa – Izabeli Łęckiej czy Stanisławie Wokulskim – można dostrzec wiele cech wspólnych ze współczesnym pokoleniem. Kreowanie swojego wizerunku, gonitwa za pozorami szczęścia, porównywanie się z innymi – to wyzwania, z którymi mierzymy się w XXI wieku. Kiedy zagłębimy się w tę historię, okaże się, że wciąż zmagamy się z tymi samymi zasadami społecznych gier, a epoka, w której się toczą – nie ma znaczenia.  

Posłuchaj:

Teraz powieść można odkryć na nowo w formule serialu audio. Gwiazdorska obsada, m.in. Julia Wieniawia (Izabela Łęcka), Adam Woronowicz (Stanisław Wokulski), Wiktor Zborowski (Ignacy Rzecki), Barbara Kurdej-Szatan (Kazimiera Wąsowska) czy Maciej Musiał (Julian Ochocki), pozwala spojrzeć na bohaterów z zupełnie nowej perspektywy.  Opowieść o tajemniczej arystokratce i ślepo zakochanym w niej kupcu publikowana w odcinkach w latach 1887–1889 w dzienniku Kurier Codzienny”, tym razem zostanie przedstawiona w odcinkach na antenie Radia Łódź.

Do słuchania zaprasza Julia Wieniawa, serialowa Łęcka:

W nowoczesnym stylu

Scenariusz serialu został nieznacznie uwspółcześniony, a warstwa językowa dialogów uaktualniona. Konfrontacja realizmu krytycznego z rzeczywistością XXI wieku została przedstawiona także dzięki realizacji dźwięku, na którą złożyły się specjalne efekty 3D oraz klimatyczna, współczesna muzyka filmowa. Ważną rolę odegra także Pamiętnik Starego Subiekta”, który zakorzenia teraźniejszość w przeszłości i pomaga słuchaczowi przenieść się do Warszawy schyłku XIX wieku.

Na czym polega siła i współczesność “Lalki” Prusa? Czy aktorzy mogą mieć problem z językiem, którym napisana jest książka? Na te pytania odpowiadała m.in. Barbara Kurdej-Szatan, serialowa Wąsowska:

Serial dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci. 

“Lalka” będzie emitowana w odcinkach na antenie Radia Łódź. Polecamy się do słuchania od poniedziałku do czwartku o godz. 22 oraz, w krótszych odcinkach, o godz. 12:40 i godz. 19:40.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKurtyka: Wyłączymy 70 proc. starych blok energetycznych
Następny artykułNiecałe 4% nowych zakażeń pochodzi z Małopolski