Sztuka Polski, Litwy, Łotwy i Estonii jest przedmiotem wystawy SERENISSIMA EAST w Centrum Sztuki Współczesnej.
SERENISSIMA EAST to międzynarodowa wystawy sztuki współczesnej, nawiązujący do historii. Serenissima, czyli Najjaśniejsza była Rzeczpospolita Obojga Narodów, ale także Republika Wenecka. To symboliczny pomost z zakresu semantyki, ale związany także z faktem, że współczesną sztukę z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii pokazujemy najpierw w Polsce, ale planujemy ekspozycje także na Litwie, Łotwie, w Estonii oraz w Wenecji podczas Biennale Sztuki 2024. Wernisaż wydarzenia odbył się 20 października w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu
– Wystawa jest dowodem na to, że warto trzymać się razem. Tu mamy do czynienia zjednoczeniem sztuki z 4krajów w jedną wyjątkową ekspozycję, ale my w Polsce dobrze wiemy jakie korzyści wynikają ze wspólnego działania – powiedział obecny na wydarzeniu prezydent Michał Zaleski. – W przyszłym roku będziemy świętowali 20 lat członkostwa w Unii Europejskiej. To dzięki niej, a także dzięki przynależności do paktu NATO czujemy się bezpieczni mimo trwającej w Ukrainie okrutnej wojny. Wspólnota to siła, to bezpieczeństwo ale także możliwości współpracy na każdym polu – dodał prezydent Torunia.
Siłą tego projektu jest przede wszystkim najwyższa jakość prezentowanej sztuki, ale również symboliczne przypomnienie – krótka lekcja historii dla publiczności międzynarodowej. Kiedyś byliśmy jednym, potężnym państwem, które zostało rozebrane w XVIII wieku przez sąsiadów, przez cały wiek XIX nieobecnym na mapach, po 1918 wskrzeszonym jako seria państw narodowych. Znów rozdzielone po Jałcie, wchłonięte przez ZSRR, a po rewolucji Solidarności i upadku muru berlińskiego odzyskujące po raz drugi niepodległość, by w końcu, w 2004 na powrót połączyć się w rodzinie Unii Europejskiej.
Na powierzchni 2000 m2, w tym monumentalnej sali kolumnowej, przygotowujemy pokaz malarstwa, rzeźby, grafiki, wideoartu i filmów animowanych, a także wydanie angielskojęzycznego katalogu w 4 tomach. Przygotowania trwają od 2018. Kurator, podczas wyjazdów studyjnych, dokonał wyboru artystów i odbył rozmowy z partnerami na Łotwie, Litwie i w Estonii.
fot. Wojtek Szabelski
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS