Wysyłacie jeszcze pocztówki z pozdrowieniami? Jak tak, to teraz możecie wysłać z Portu Gdynia na specjalnie przygotowanej przez Pocztę Polską kartce pocztowej z okazji 100-lecia portu.
100-lecie Portu Gdynia to nie lokalny jubileusz, którym interesują się tylko gdynianie. To wydarzenie ogólnopolskie, zauważone przez takie państwowe instytucje, jak Narodowy Bank Polski i Poczta Polska. Obie wyemitowały w ostatnich dniach prawdziwe gratki dla kolekcjonerów – NBP wprowadził do obiegu 14 września b. r. srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 20 zł, a Poczta Polska przygotowała okolicznościową kartkę pocztową.
Kartka ma wymiary standardowej pocztówki – A6 – 105×148 mm i wydrukowana została jednostronnie, techniką offsetową na białym kartonie według projektu Pawła Myszki, którego projekty zdobiły już w tym roku kartki wydane z okazji 100-lecia Polskiego Towarzystwa Botanicznego oraz 160-lecia Muzeum Narodowego w Warszawie. Gdyńska kartka przedstawia wydrukowany w tonacji niebieskiej widok z lotu ptaka na Gdynię i port z 1933 roku oraz podkreślony potrójnymi falami napis „100 lat Portu Gdynia”. Na kartce wydrukowano również kolorowy znaczek pocztowy o wartości A, czyli 3,60zł, przedstawiający współczesny widok z lotu ptaka na port i miasto. To wszystko na rewersie pocztówki. Na awersie znalazł się wydrukowany na białym tle czarny datownik okolicznościowy, stosowany w UP1 Gdynia, w formie pieczęci przedstawiającej statek wchodzący do portu.
Wydawnictwo powstało we współpracy z Zarządem Morskiego Portu Gdynia i Centralną Biblioteką Wojskową.
Kartkę wydrukowano w nakładzie 5 tys. egzemplarzy i wprowadzono do obiegu 23 września b.r., czyli równo 100 lat od uchwalenia przez Sejm II RP „Ustawy o budowie portu w Gdyni”.
– Powstanie Gdyni i jej portu możliwe było dzięki determinacji wielu ludzi, którzy słusznie dostrzegli ogromny potencjał, jakie daje otwarcie kraju na morze. Nasza kartka upamiętnia nie tylko decyzję o budowie tego kluczowego obiektu, ale stanowi także hołd dla wszystkich naszych rodaków, zaangażowanych w realizację tego ambitnego przedsięwzięcia. Przedsięwzięcia, które bez wątpienia stanowi jeden z największych sukcesów odrodzonego państwa polskiego w XX-leciu międzywojennym – mówi Krzysztof Falkowski, prezes Poczty Polskiej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS