Kopalnia ma produkować 58 tysięcy ton litu rocznie, co odpowiadałoby 17 procentom produkcji pojazdów elektrycznych w Europie (1,1 miliona samochodów). Przeciwnicy uruchomienia wydobycia oskarżają Rio Tinto i prezydenta Serbii o brak przejrzystości w procesie decyzyjnym i odmowę opublikowania raportów dotyczących oddziaływania inwestycji na środowisko.
Czytaj więcej
Jednak w ostatni czwartek firma Rio Tinto opublikowała raport dotyczący oddziaływania wydobycia litu w Jadarze na środowisko. Ma to złagodzić społeczne obawy. Koncern obiecał „bezpieczną, niezawodną i sprawdzoną technologię”.
Rio Tinto potępiło też „szeroką kampanię dezinformacyjną opartą na elementach zniesławiających”, wysuwającą „nieudowodnione twierdzenia”, że projekt zaszkodzi zasobom wodnym, glebie, bioróżnorodności, jakości powietrza i zdrowiu ludzi.
Kto ma najwięcej litu na świecie?
Największym dostawcą litu na światowy rynek jest Australia (ma 46,8 proc. znanych i dostępnych zasobów świata), Chile (30 proc.) i Chiny (14,6 proc.). Chińczycy rywalizują z Amerykanami — koncern Albemarle Corp., posiada aktywa litowe w Chile, USA i Australii.
Na rynku litu pojawiają się też nowi gracze, jak Boliwia, która ma ogromne zło … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS