A A+ A++

Przedsiębiorcy skarżą się, że otrzymują wysokie kary w Systemie Elektronicznego Nadzoru Transportu nawet ze niegroźne pomyłki.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców opublikował raport dotyczący nakładania kar pieniężnych na przedsiębiorców w SENT, czyli Systemie Elektronicznego Nadzoru Transportu.

Powodem powstania raportu były napływające do Rzecznika sygnały i sprawy interwencyjne, z których wynika, że karami pieniężnymi obciążani są także uczciwi przedsiębiorcy, którzy popełnili drobne uchybienia formalne w zgłoszeniach w systemie SENT.

CZYTAJ TEŻ: Wycofanie auta z firmy nie zawsze spowoduje skutki w VAT

Publikacja dotyczy w głównej mierze przypadków, w których, zdaniem Rzecznika MŚP, dochodziło do naruszeń i nieprawidłowości w zakresie nakładania na przedsiębiorców kar pieniężnych na podstawie ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi. Raport ma na celu zainicjowanie dyskusji przedsiębiorców z administracją publiczną w zakresie filozofii nakładania kar pieniężnych na przedsiębiorców (nie tylko w zakresie SENT).

SENT działa już trzy lata

SENT funkcjonuje w Polsce już ponad trzy lata i okazał się skutecznym narzędziem walki z wyłudzeniami podatkowymi. Dzięki objęciu transportu tzw. towarów wrażliwych (czyli towarów, które najczęściej są przedmiotem wyłudzeń podatkowych i obrotu w szarej strefie, takich jak np. paliwo, alkohol czy susz tytoniowy) monitoringiem udało się skutecznie wyeliminować lub bardzo ograniczyć niekorzystną dla budżetu państwa przestępczość podatkową.

Kary pieniężne przewidziane w ustawie mają, ze względu m.in. na swoją wysokość, charakter prewencyjny. Na mikro, małych i średnich przedsiębiorców często nakładane są wysokie grzywny, choć popełnione przez nich naruszenia nie powodowały zagrożenia uszczupleniami podatkowymi, a wynikały przeważnie z ludzkich pomyłek.

CZYTAJ TEŻ: Które firmy muszą wymienić kasy fiskalne od stycznia 2021 r.?

Rzecznik MŚ interweniuje w sprawach dotyczących SENT, w których dochodzi do naruszenia praw przedsiębiorców i zasad przewidzianych w Konstytucji Biznesu. Najczęściej dotyczy to zasady proporcjonalności oraz zasady prowadzenia postępowania w sposób budzący zaufanie przedsiębiorców do władzy publicznej, przewidziane w ustawie z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców.

CZYTAJ TEŻ: Kościński: Zmieniamy całą administrację finansową

– Pragniemy rozpocząć ogólną dyskusję, zaczynając od przykładów mającyc … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPGZ szuka inwestora dla Autosanu
Następny artykułBędzie doświetlenie przejść dla pieszych w Brusach