2021-01-07 10:00
publikacja
2021-01-07 10:00
Inflacja CPI w grudniu spadła do 2,3 proc. – wynika ze wstępnego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. To bardzo duża niespodzianka i najniższy odczyt od kwietnia 2019 roku.
Koszyk towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2020 r. w porównaniu z grudniem 2019 r. podrożał o 2,3 proc. – wynika z komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego. Równocześnie wzrost cen względem poprzedniego miesiąca oszacowano na zaledwie 0,1 proc. W listopadzie inflacja CPI wyniosła 3,0 proc. rdr.
Ekonomiści spodziewali się, że grudniowa inflacja CPI wyniesie 0,4 proc. mdm i 2,6 proc. rdr. Zaraportowany przez GUS rezultat jest zatem wyraźnie niższy od oczekiwań analityków. To także najniższy odczyt od kwietnia 2019 roku. To także pierwszy od ponad półtora roku rezultat poniżej celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego ustalonego na poziomie 2,5 proc. z dopuszczalnym odchyleniem o jeden punkt procentowy.
Od początku 2020 r. tylko dwukrotnie inflacja spadła poniżej 3 proc. Miało to miejsce w maju (2,9 proc.) i sierpniu (również 2,9 proc.). Z kolei tegoroczny szczyt inflacji przypadł na 4,7 proc. w lutym, gdy osiągnęła ona najwyższą wartość od 2011 roku. W całym 2020 roku inflacja CPI wyniosła 3,4 proc.
Opublikowane dziś dane to tzw. szybki szacunek, który będzie jeszcze rewidowane. Finalne dane o grudniowej inflacji zostaną ogłoszone w 15 stycznia. Wtedy też poznamy strukturę wskaźnika CPI w rozbiciu na poszczególne kategorie.
Z dzisiejszego raportu dowiadujemy się jedynie, że wzrost inflacji cenowej był napędzany wyższymi niż przed rokiem cenami energii (+4,6 proc. rdr). Znacznie tańsze niż przed rokiem były za to paliwa – według obliczeń GUS-u tankowaliśmy o 8,4 proc. taniej niż w grudniu 2019 r. Wyraźnie obniżyła się za to dynamika cen żywności, która wyniosła tylko 0,7% rdr. W poprzednich miesiącach inflację CPI napędzały przede wszystkim szybko drożejące usługi oraz wyższe ceny żywności i energii.
Inflacja CPI w grudniu nie w celu NBP, a nawet poniżej: 2,3%! Inflację bazową należy szacować na 3,6-3,7%. Odżyją oczekiwania na obniżkę stóp. pic.twitter.com/KKAxwOuvTR
— mBank Research (@mbank_research) January 7, 2021
Od kilku miesięcy inflacja w Polsce wywołuje szczególne emocje. O tym, jak dokładnie się ją liczy, pisaliśmy w artykule „Jak GUS mierzy inflację? Statystycy wyjaśniają”.
KK
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS