Malowidła w budynku Muzeum Okręgowego przy ul. Gdańskiej 4 w Bydgoszczy zostały odkryte w 2018 roku, gdy na dobre rozpoczęły się tu prace remontowe. Przypomnijmy, że siedziba muzeum mieszcząca się w tym miejscu została zamknięta dla zwiedzających w 2009 roku z powodu złego stanu technicznego budynku. Dopiero osiem lat później rozpoczęto prace konserwatorskie.
Właśnie podczas nich odnaleziono kilkanaście przedmiotów, które będą wyeksponowane w wyremontowanym gmachu przy Gdańskiej 4. To między innymi nocnik z czasów, kiedy w obiekcie funkcjonował Szpital Miejski, oraz kalendarzyk z osobistymi notatkami z 1939 roku.
Jednak najwięcej emocji wzbudziły odkryte malowidła w dawnym refektarzu sióstr klarysek. Wśród nich Ostatnia Wieczerza z XVII wieku. Znajduje się na wysokości dwóch metrów. Początkowo tylko wytrawne oko znawcy mogło cokolwiek tam wypatrzeć. Udało się dostrzec sceny z Ostatniej Wieczerzy i poszczególnych jej bohaterów: Jezusa Chrystusa, św. Jana czy oddalonego od pozostałych apostołów Judasza.
Muzealnicy byli zaskoczeni nie tylko odkryciem malowidła, ale i tym, co przedstawia. – To prawdziwa sensacja, bo sceny z Ostatnią Wieczerzą z tamtego okresu są typowe raczej dla Włoch, dla naszych terenów to coś wyjątkowego – podkreślał w momencie odkrycia malowideł Michał Woźniak, ówczesny dyrektor Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.
Cały czas trwają prace konserwatorskie przy malowidle. Będą prowadzone jeszcze przez blisko rok, zatem te pomieszczenia nie zostaną udostępnione na razie gościom muzealnym. Pracownicy Muzeum Okręgowego zgodzili się jednak pokazać nam, na jakim etapie jest odtwarzanie cennych malowideł w tej chwili. Z nic nieznaczących plamek zaczęły wyłaniać się już całe postaci.
Budynek w przeszłości pełnił funkcje klasztorne, potem szpitalne. Siostry klaryski rozpoczęły wznoszenie klasztoru w 1615 r. – wcześniej działał tu przytułek dla chorych, ubogich i bezdomnych. W 1836 roku, po kasacji klasztoru, w budynku powstał szpital. Lecznica działała do 1937 roku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS