Demencja w liczbach
Objawy demencji dotyczą na ten moment około pół miliona Polaków. Prognozy dla całego świata nie napawają optymizmem. Według założeń specjalistów liczba chorych na demencję w 2030 roku może wzrosnąć do 82 milionów.
Pierwsze objawy bywają bagatelizowane lub uzasadniane przemęczeniem. Z czasem pojawiają się zaburzenia pamięci, orientacji, uczenia się i oceny rzeczywistości. Dochodzi do istotnych zmian w zachowaniu i osobowości pacjenta, zauważyć można również zaburzenia emocjonalne. Choć istnieje wiele czynników wpływających na rozwój choroby, coraz częściej mówi się o niebagatelnej roli diety w jej zapobieganiu.
Co sprzyja demencji?
Demencja najczęściej rozwija się u osób, które skończyły 65. rok życia. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem, choć nie jest związane wyłącznie z samym procesem starzenia się organizmu. Wynika z choroby mózgu, będącej wynikiem procesów degeneracyjnych.
Sprzyjają im uboga w składniki odżywcze dieta, bazująca na żywności o wysokim stopniu przetworzenia. Brak aktywności fizycznej i korzystanie z używek, zwłaszcza alkoholu i papierosów, zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania.
Swojskie warzywo obowiązkowe w diecie seniora
Mając do dyspozycji w sklepach wiele egzotycznych produktów, które reklamowane są jako skarbnice składników odżywczych, często zapominamy o warzywach z lokalnych działek. W kontekście profilaktyki demencji warto zwrócić uwagę na pospolitego buraka.
Jest bardzo dobrym źródłem błonnika, wspiera pracę układu trawiennego i wątroby, pozytywnie wpływa na odporność przed infekcjami. Przede wszystkim jednak buraki są źródłem przeciwutleniaczy, które neutralizują działanie chorobotwórczych wolnych rodników.
Buraki to sprzymierzeńcy seniorów123RF/PICSEL
Cennym składnikiem jest również betaina — pochodna aminokwasy glicyny. Odgrywa ważną rolę w zapobieganiu zarówno miażdżycy, jak i demencji. Nie bez znaczenia jest wysokie stężenie azotanów w burakach, których działanie przekłada się na rozszerzenie naczyń krwionośnych i lepsze ukrwienie oraz dotlenienie mózgu. To z kolei skutkuje wyższą zdolnością koncentracji, przyswajania informacji i poprawą funkcji poznawczych. Z tych powodów zaleca się włączenie warzyw do diety, np. poprzez spożywanie pół litra soku z buraków codziennie, nie tylko osobom, które skończyły 65 lat.
Jak powinna być dieta dla seniora?Newseria Lifestyle/informacja prasowa
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS