A A+ A++

Rewitalizacja niesie zmiany. Zmiany rytmu miejskiej przestrzeni i życia mieszkańców. W Krotoszynie kilka lat temu nowe oblicze zyskały kino „Przedwiośnie” i Błonie. W ostatnim czasie dołączyły do nich miejska Promenada i Dzienny Dom „Senior+”.

Dobrze przeprowadzone procesy rewitalizacyjne nie tylko wydobywają z różnego rodzaju kryzysów zaniedbane obszary miejskie, ale przede wszystkim wnoszą w te miejsca nową jakość życia. Skutecznie pomagają w tym elementy zielono-błękitnej infrastruktury. Bardziej zielona miejska przestrzeń to większa aktywność mieszkańców. Potwierdzają to liczne badania. Jedną z instytucji, która analizuje wpływ natury na miastotwórcze procesy, jest Barcelona Institute for Global Health (ISGlobal). Naukowcy zbadali, w jaki sposób roślinność oddziałuje na mieszkańców miast. Okazało się, że zwiększenie terenów zielonych o 10% w odległości 500 metrów od miejsca zamieszkania poprawia zdrowie i wydłuża życie! Dlatego tak istotne jest, aby w procesach rewitalizacji błękitno-zieloną bazę traktować jako integralną część infrastruktury miejskiej. Tak właśnie zrobiono w Krotoszynie. Władze miasta, przy unijnym wsparciu, zadbały o to, aby mieszkańcy zyskali dostęp do zielonych terenów służących aktywnościom na świeżym powietrzu. Samorządy, które obecnie tworzą lub aktualizują Gminne Programy Rewitalizacji i będą chciały ubiegać się o unijne środki na rewitalizację, w dokumentach powinny uwzględnić działania w zakresie zielonych przestrzeni. Nabór na inwestycje rewitalizacyjne rozpocznie się w grudniu. Będzie można pozyskać środki m.in. na zagospodarowanie przestrzeni publicznej, w tym na tworzenie albo modernizację terenów zielonych. Dotowane będą też inwestycje związane z adaptacją miast do zmian klimatu (np. zmniejszanie tzw. miejskich wysp ciepła).

W stronę zielonego miasta

Krotoszyn na działania rewitalizacyjne pozyskał preferencyjną pożyczkę w ramach instrumentu JESSICA. Środki pozwoliły pokryć 85% wydatków i przeprowadzić zadania, których bez zewnętrznej pomocy miasto nie byłoby w stanie zrealizować. W pierwszej fazie rewitalizacji prace objęły przywrócenie do życia krotoszyńskiego Błonia, odnowienie Alei Powstańców Wielkopolskich oraz modernizację budynku kina „Przedwiośnie”, w którym utworzono wielofunkcyjną salę kinowo-koncertowo-klubową. Więcej można przeczytać tutaj. Przypomnijmy też, że dotychczasowe działania miasta zostały docenione w drugiej edycji plebiscytu „Łączy nas WIELkopolskiE”. Krotoszyn był nominowany w kat. architektura i kultura.

Sukces inwestycji sprawił, że władze miasta postanowiły ubiegać się o kolejne środki.

– Chcemy stworzyć mieszkańcom jeszcze lepsze warunki życia. Dlatego zmodernizowaliśmy promenadę, budując nowe ścieżki spacerowe i rowerowe – mówi Natalia Robakowska, burmistrz Krotoszyna. – Wokół ustawiliśmy altanki, pergole, leżaki i ławki, a także nowe urządzenia sportowe. Dodatkowo nasadziliśmy zieleń – podkreśla.

Kolejnym ważnym zadaniem była budowa tężni solankowej na krotoszyńskim Błoniu. Wyposażona w ławki, stała się popularnym miejscem relaksu i terapii inhalacyjnej.

Z myślą o seniorach

Aby mówić o pełnym sukcesie rewitalizacyjnym, nie wystarczy stworzyć odpowiedniej infrastruktury, trzeba również zapewnić mieszkańcom, szczególnie z grup zagrożonych wykluczeniem społecznym, realne wsparcie. W Krotoszynie potrzeba ta szczególnie mocno rezonowała w przypadku seniorów. Z myślą o nich przebudowano niszczejący budynek w centrum miasta na potrzeby Dziennego Domu „Senior+”.

cudzysłów
Pierwszy etap prac obejmował remont parteru i dostosowanie pomieszczeń do potrzeb osób starszych, w tym z niepełnosprawnością ruchową. Drugi polegał na termomodernizacji obiektu, wykonaniu robót sanitarnych i elektrycznych, a także budowie windy i nowej klatki schodowej oraz zakupie niezbędnego sprzętu.

– Remont budynku pozwolił w pełni wykorzystać jego możliwości. Zyskaliśmy m.in. przestrzeń na świadczenie usług rehabilitacyjnych – wyjaśnia Natalia Robakowska. – Dziś placówka jest miejscem, gdzie osoby w wieku 60+ nieaktywne zawodowo ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność, mogą korzystać z profesjonalnego wsparcia. W ofercie są również zajęcia ruchowe, edukacyjne, sportowo-rekreacyjne, artystyczne. Podopieczni liczyć mogą też na pomoc psychologiczną, poradnictwo i wsparcie w rozwiązywaniu trudnych sytuacji życiowych oraz bieżących spraw życia codziennego. Dodatkowo uruchomiliśmy w budynku dwa mieszkania wspomagane, przeznaczone dla siedmiu osób. Mogą w nich zamieszkać np. osoby z niepełnosprawnościami, które funkcjonują samodzielnie, ale potrzebują wsparcia – dodaje.

Fotografia przedstawia piątkę seniorów, podczas zajęć gimnastycznych. Dwoje z nich korzysta z rowerków stacjonarnych, dwoje z bieżni, jedna kobieta wykonuje zaś ćwiczenia rąk. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

Rewitalizacja Krotoszyna spełniła oczekiwania lokalnej społeczności. Zwiększyła dostęp do przestrzeni rekreacyjnych i sportowych, wsparła integrację społeczną i poprawiła jakość życia. Podjęte działania pozytywnie wpłynęły również na zdrowie fizyczne i psychiczne mieszkańców, oferując im nowe możliwości aktywności, relaksu i terapii.

Projekt „Rewitalizacja Krotoszyna poprzez budowę Promenady, Domu Seniora oraz budowę tężni” zrealizowany został w ramach instrumentu JESSICA 2. Koszt przedsięwzięcia to ponad 11 mln zł.

Łukasz Karkoszka

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułXsolla i Savvy Games Group podpisują protokół uzgodnień o dalszym rozwoju gier wideo na Bliskim Wschodzie
Następny artykułKGW Wysokie weźmie udział w najbliższej odsłonie akcji „Regionalne Smaki Powiatu Limanowskiego”