A A+ A++

fot. zdjęcie ilustracyjne / krakow.policja.gov.pl

83-letnia mieszkanka Brzegu straciła swoje oszczędności, bo zaufała złodziejowi, który podszywał się za policjanta. Głos w słuchawce telefonicznej przekonał seniorkę do przekazania gotówki. Chodzi aż o 45 tys. złotych!


  • „11 stycznia do 83-letniej mieszkanki Brzegu zadzwonił mężczyzna, który podał się za policjanta. Poinformował seniorkę o tym że pieniądze, które przechowuje w domu są zagrożone i jak najszybciej musi je przekazać w ręce policjantów. Według rozmówcy oszuści podszywają się pod pracowników ZUS i Urzędu Skarbowego. Pukają do drzwi seniorów i pod pozorem doręczenia listu poleconego wchodzą do mieszkań i kradną pieniądze. Kobieta cały czas telefonicznie była instruowana przez nieznajomego mężczyznę. Nie przerywając połączenia przekonał ją żeby swoje oszczędności przekazała policjantowi, który za chwilę zapuka do jej drzwi. Cała sytuacja trwała niespełna 30 minut. Kobieta przekazał oszustowi blisko 45 000 złotych” – informuje asp. Patrycja Kaszuba, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Brzegu.

Czytając tę relację aż trudno uwierzyć, że pomimo wielu publikacji i kampanii społecznych wciąż znajdują się osoby nieświadome podstępnych działań oszustów. Dlatego policjanci nie tylko apelują do seniorów o zachowanie ostrożności i ograniczonego zaufania, ale także do osób młodych, żeby rozmawiały ze swoimi dziadkami i sąsiadami, przestrzegając przed złodziejami.

  • „Metody, którymi posługują się oszuści cały czas są modyfikowane. Przestępcy podszywają się pod członków rodziny, policjantów, prokuratorów, a także lekarzy. Zawsze wzbudzają zaufanie u seniora i wywierają presję czasu tak, by rozmówca nie miał chwili namysłu i sposobności do wycofania się. Ponawiamy apel i prośbę do osób młodych. Rozmawiajcie o takich historiach z waszymi rodzicami i dziadkami. Przestrzeżcie ich i przekażcie kilka cennych rad, jak mają zachować się w takich sytuacjach” – mówi Patrycja Kaszuba z brzeskiej komendy.

PAMIĘTAJ!

– Aby potwierdzić dane osoby dzwoniącej, najpierw należy rozłączyć połączenie, a dopiero później wybrać numer telefonu do instytucji, której rzekomym przedstawicielem jest nasz rozmówca.

– Nigdy nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na kontach bankowych.

– W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy lub przelanie na inne konta bankowe.

– W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPokazała na zajęciach obraz z Mahometem. Została zwolniona z uczelni
Następny artykułUlica Komorowicka do poprawki