A A+ A++

Policjanci zatrzymali 15-letnią mieszkankę Krakowa, która oszukała 71-letnią kobietę metodą „na wypadek”. Seniorka była pewna, że pomaga swojej znajomej i przekazała nastolatce 100 tys. złotych na kaucję.

We wtorek 23 lipca wieczorem do 71-letniej mieszkanki Nowego Targu na telefon stacjonarny zadzwoniła płacząca kobieta. Podczas rozmowy podała się za znajomą seniorki, która miała spowodować wypadek drogowy i potrącić kobietę w ciąży. Twierdziła, że jest w komendzie policji  i trafi do więzienia nawet na osiem lat, jeżeli ta jej nie pomoże. Warunkiem było przekazanie ponad 100 tysięcy złotych na kaucję.

Dla uwiarygodnienia zdarzenia, po chwili do seniorki zadzwonił mężczyzna podający się za adwokata. Oszuści naciskali na seniorkę twierdząc, że potrącona kobieta zmarła. Wywołując w seniorce poczucie winy, nakłonili ją do przekazania gotówki. 71-latka przygotowała 100 tysięcy złotych i oddała młodej kobiecie, która przyszła do jej domu. Kiedy zorientowała się, że padła ofiarą przestępstwa, sprawę zgłosiła w nowotarskiej komendzie.

Okazało się, że kobieta, która odebrała pieniądze od seniorki, to 15-letnia krakowianka. Dziewczyna została zatrzymana na terenie Krakowa, kiedy taksówką wracała do domu. Policjanci znaleźli przy niej i zabezpieczyli ponad 100 tysięcy złotych. Nieletnia trafiła do Policyjnej Izby Dziecka, a przekazane pieniądze zostały odzyskane.

Policja przypomina:

– Zawsze po otrzymaniu telefonu z informacją o wypadku z prośbą po pieniądze najpierw zadzwoń do członka rodziny, znajomej, żeby potwierdzić informację. Jeśli to możliwe – spotkaj się z nim.

Jeśli nie rozpoznajesz głosu, odłóż słuchawkę – oszuści wywierają silny nacisk i presję, mają doświadczenie w manipulowaniu ludźmi, więc im szybciej zakończysz rozmowę, tym lepiej.

Jeśli masz przekazać pieniądze, rób to tylko osobiście – bardzo charakterystyczne dla oszustw „na wnuczka”, „na wypadek” jest przysyłanie pośrednika, który ma odebrać pieniądze. Nie dawaj gotówki ani cennych rzeczy w ręce kogoś, kogo nie znasz.

– Odbierając telefon z prośbą o pieniądze, nigdy nie mów, ile masz gotówki i staraj się nie udzielać żadnych informacji osobistych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŹródełka wody – nowa inwestycja w szkołach podstawowych w Gminie Ożarów Mazowiecki
Następny artykułProkuratura potwierdziła, że znaleziono zwłoki Jacka Jaworka. Są wyniki badań DNA