Przypomnijmy – na początku lipca posłowie przegłosowali zmiany w przepisach, dzięki którym możliwe stało się odbieranie pojazdów kierowcom przyłapanym na jeździe pod wpływem alkoholu. Działoby się tak, jeśli kierujący miałby we krwi musi minimum 1,5 promila alkoholu lub przy ilości 0,5 promila spowodowałby wypadek.
Za przyjęciem nowelizacji zagłosowało wówczas 229 posłów, przeciw było 173, zaś 39 wstrzymało się od głosu. Nowe przepisy trafiły następnie do Senatu, a ten, ku zdziwieniu wszystkich, postanowił stanąć w obronie pijanych kierowców. Zmiany poparło tylko 46 senatorów, przeciw nim zagłosowało 53, co w praktyce oznacza odrzucenie rządowego projektu.
Jest jeszcze jedna szansa na przyjęcie proponowanych przez resort sprawiedliwości zmian. Po odrzuceniu przez izbę wyższą parlamentu, projekt nowelizacji ponownie trafi pod sejmowe głosowanie. Jeśli jego wynik będzie zbliżony do pierwszego, z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że przepisy pozwalające na odbierane pojazdów pijanym kierowcom mają szansę wejść w życie.
W roku 2021 pijani kierowcy spowodowali 1 920 wypadków, czyli 8,4 procent ogólnej liczby 22 816. W pierwszym kwartale 2022 roku zatrzymano 18 002 kierowców prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu. To aż o 27 procent więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.
Przeczytaj także: chcesz jeździć bezkarnie po pijaku? Zadbaj o dorobek artystyczny!
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS