Teraz ustawy ws. ratyfikacji akcesji do NATO Szwecji i Finlandii trafią do prezydenta. Po ich podpisaniu przez głowę państwa i wejściu w życie, prezydent ratyfikuje Protokół do Traktatu Północnoatlantyckiego ws. akcesji nowych członków Sojuszu.
Dziś rzeczywiście jest historyczny moment. Oto polski parlament kończy prace legislacyjne nad zatwierdzeniem ustaw o przystąpieniu Finlandii i Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego
— powiedział w środę w Senacie wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.
Jak zauważył, oba te kraje – wcześniej neutralne – pod wpływem wydarzeń za naszą wschodnią granicą zdecydowały się najpierw na współpracę z NATO, a następnie – na złożenie wniosków o członkostwo w Sojuszu.
„Przełomowy moment”
Wawrzyk wskazywał, że to bardzo ważny, przełomowy moment, „zmieniający geopolitykę regionu Morza Bałtyckiego, a w efekcie – zmieniający geopolityczne położenie Polski”.
Za ten aspekt ostatni szczególnie na ręce panów ambasadorów składam podziękowania. Za dobre dla Polski, dobre dla Europy, ale dobre przede wszystkim dla bezpieczeństwa światowego decyzje
— powiedział wiceminister SZ, zwracając się do obecnych w Senacie Finlandii i Szwecji w Polsce.
Senator KO Bogdan Klich, sprawozdawca senackiej Komisji Spraw Zagranicznych, przekazał, że komisja jednomyślnie i jednogłośnie zarekomendowała przyjęcie obu ustaw. Jak wskazywał, jest kilka powodów, dla których Szwecja i Finlandia jak najszybciej powinny znaleźć się w NATO. To – jak mówił – m.in. wzmocnienie bezpieczeństwa całego regionu Morza Bałtyckiego. Klich zauważył, że wyrażenie poparcia dla akcesji Szwecji i Finlandii do Sojuszu do także wyraz naszej solidarności z tymi państwami.
Jesteśmy solidarni ze Szwedami i Finami tak samo, jak inni byli i są solidarni z naszym krajem w przypadku ewentualnego zagrożenia naszego bezpieczeństwa
— podkreślił.
Sprawozdawca senackiej Komisji Obrony Narodowej Bogdan Zdrojewski (KO) podkreślił, że także ta komisja jednomyślnie i jednogłośnie poparła obie ustawy ws. ratyfikacji.
Nie mieliśmy żadnej wątpliwości. (…) My, senatorowie, składamy wyrazy szacunku za podjętą decyzję, chcemy poprzeć nowych członków, wiedząc, jak będzie wyglądała granica NATO-wska w Europie, w tej bardzo wrażliwej części
— zaznaczył Zdrojewski.
To jest moment ważny dla bezpieczeństwa Polski i Europy, przyłączam się do tych gratulacji dla obydwu ambasadorów
— mówił z kolei senator KO Kazimierz Michał Ujazdowski.
Wzmocnienie potencjału militarnego
Wyraził zadowolenie z faktu, że „kolejne państwa UE zasilają Pakt Północnoatlantycki”.
Druga kwestia – to wzmocnienie potencjału militarnego Polski, ale to wymaga poważnego skorygowania polityki wewnętrznej, tego, by polityka była transparentna, byśmy publicznie programowali zakupy i zwiększenie wojska, by w tej kwestii istniała poważna kontrola parlamentarna i na poziomie sejmowym, i senackim
— ocenił Ujazdowski.
Senator PiS Wojciech Skurkiewicz podkreślał natomiast, że Szwecja i Finlandia to dwa kraje „jakże strategiczne i ważne z punktu widzenia wschodniej flanki NATO, ale także z punktu widzenia bezpieczeństwa Rzeczypospolitej”.
Wszyscy chyba, jak tu jesteśmy na tej sali, z zadowoleniem przyjmujemy decyzje tak Finlandii, jak i Szwecji o ubieganiu się o członkostwo w NATO. To historyczny krok, który z politycznego, jak i wojskowego punktu widzenia był długo oczekiwany przez Polskę, przez Sojusz Północnoatlantycki
— podkreślił.
„Razem nie możemy przegrać”
Ambasador Szwecji w Polsce Stefan Gullgren w swoim wystąpieniu wyraził – w imieniu swego kraju – wdzięczność wszystkim senatorom, którzy poparli w głosowaniu akcesję Szwecji do NATO. Dyplomata podkreślał, że Szwecja od dawna jest i nadal pozostanie bliskim partnerem Polski, także jako członek Sojuszu.
Zwyciężymy, odniesiemy sukces, zadbamy o to, by prawo międzynarodowe i ludzka godność zwyciężyły. Razem nie możemy przegrać
— podkreślił Gullgren.
Również ambasador Finlandii w Polsce, Juha Ottman, dziękował naszemu krajowi za wsparcie procesu akcesyjnego jego kraju do NATO. Podkreślał, że jesteśmy w historycznym momencie, ponieważ rosyjska agresja na Ukrainę zmieniła sytuację na arenie międzynarodowej, również sytuację Finlandii. Zaznaczył, że jego kraj czeka na wzmocnienie współpracy w ramach NATO w sektorze obronnym i wojskowym. Podkreślał też, że Szwecja i Finlandia będą zapewniać bezpieczeństwo w regionie Morza Bałtyckiego.
W odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę, Szwecja i Finlandia w połowie maja złożyły formalny wniosek o przyjęcie ich w skład NATO. Na początku lipca ambasadorowie krajów NATO podpisali protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli w obecności fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekki Haavisto i szefowej szwedzkiej dyplomacji Ann Linde.
Szwecja i Finlandia mają obecnie status państw zaproszonych do NATO i mogą uczestniczyć w naradach Sojuszu bez prawa głosu. Równolegle w krajach członkowskich NATO trwa proces ratyfikacji protokołów akcesyjnych.
Potrzebna zgoda całego Sojuszu
Aby nowe kraje mogły przystąpić do liczącego obecnie 30 członków NATO, każde państwo członkowskie Sojuszu musi wyrazić na to zgodę. W Polsce taka zgoda na ratyfikację w formie ustawy uchwalana jest w Sejmie zwykłą większością głosów w obecności połowy ustawowej liczby posłów. Następnie ustawa trafia pod obrady Senatu, a potem do prezydenta. Po jej podpisaniu przez głowę państwa i wejściu w życie, prezydent ratyfikuje Protokół do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji nowych członków Sojuszu.
7 lipca Sejm przyjął dwie ustawy: o ratyfikacji Protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji Królestwa Szwecji i – analogicznie – Finlandii. Wyrażają one zgodę na dokonanie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ratyfikacji Protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji Królestwa Szwecji i Finlandii, podpisanego w Brukseli dnia 5 lipca 2022 r.
jm/PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS