A A+ A++

Senatorowie w przyjętej rezolucji zadeklarowali, że Izba będzie stać “na straży interesu narodowego, którym jest dalsza obecność Polski w Unii Europejskiej”. “Tak długo, jak Rzeczpospolita Polska, z woli Narodu wyrażonej w referendum, jest członkiem Unii Europejskiej, prawo europejskie winno być w naszym kraju przestrzegane” – napisano. Oceniono też, że wczorajszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego “stanowi prawny wstęp do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej”.

W przyjętej w piątek rezolucji Senatu napisano, że “Senat RP deklaruje, że będzie stał na straży interesu narodowego, którym jest dalsza obecność Polski w Unii Europejskiej”. Podkreślono, że członkostwo w Unii zwiększa dobrobyt i bezpieczeństwo Polski.

Za przyjęciem rezolucji – pod którą podpisało się ponad 30 senatorów z KO, Lewicy, PSL, Polski2050 i niezależnych – było 51 senatorów, przeciw było 47, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Bezskutecznie o odrzucenie rezolucji wnosił Marek Pęk z klubu PiS.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Rezolucja Senatu: konstytucja i prawo Unii Europejskiej nie stoją w sprzeczności

W rezolucji Senat uznał, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 7 października w sprawie wyższości prawa Unii Europejskiej nad prawem polskim za niezgodne z podstawowymi zasadami Konstytucji RP i sprzeczne z wymogami polskiej racji stanu. W treści wyrażono obawę, że orzeczenie stanowi prawny wstęp do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej. 

Wyrażono przy tym przekonanie, że Konstytucja i prawo Unii Europejskiej “nie stoją w sprzeczności, a odnosząc się do tych samych wartości, wolności, godności jednostki, solidarności społecznej i rządów prawa, uzupełniają się”.

“Tak długo, jak Rzeczpospolita Polska, z woli Narodu wyrażonej w referendum, jest członkiem Unii Europejskiej, prawo europejskie winno być w naszym kraju przestrzegane. Nieuznawanie orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE oznacza otwarcie drogi do opuszczenia Unii przez Polskę. Taki krok, zapowiadany przez niektórych przedstawicieli obozu rządzącego, Senat uznaje za jednoznacznie sprzeczny z polską racją stanu” – napisano w dokumencie.

CZYTAJ CAŁOŚĆ PRZYJĘTEJ PRZEZ SENAT REZOLUCJI

W ocenie senatorów obecny kryzys w stosunkach z Unią Europejską “wywołany jest jedynie próbami polityków ugrupowań rządzących, w tym zwłaszcza kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości, do podporządkowania sobie niezależnych sądów i niezawisłych sędziów, z Sądem Najwyższym włącznie”.

“Próby poddania sądów kontroli władzy politycznej są sprzeczne zarówno z Konstytucją Rzeczypospolitej, jak i Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej” – zwrócono uwagę.

Przypomniano, że “taka polityka już spowodowała opóźnienie w przekazaniu Polsce miliardów z Funduszu Odbudowy UE”, dodając, że w konsekwencji może ona “doprowadzić do całkowitego wstrzymania wypłaty ogromnych środków z budżetu Unii Europejskiej, w tym dopłat dla rolników i środków dla samorządów”.

Senat zaznaczył, że członkostwo w Unii Europejskiej zwiększa dobrobyt i bezpieczeństwo Polski, a w interesie obywateli Rzeczypospolitej jest korzystanie z praw i wolności zapisanych w traktatach europejskich. “Tych praw trzeba wspólnie bronić” – oświadczono.

Trybunał rozstrzygnął w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym

W czwartek kierowany przez Julię Przyłębską Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim unijne organy działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją. Niezgodny z konstytucją jest także – według decyzji TK – przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o Unii Europejskiej uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

>> Sędzia Pszczółkowski w zdaniu odrębnym: wniosek premiera pozornie dotyczył kontroli konstytucyjności norm
>> Komentarze ekspertów po decyzji TK. “Ten wyrok w istocie należy uznać za nieistniejący”

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ws. wyższości prawa unijnego nad krajowymTVN24

Autor:akw/kab

tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Gzell/PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZero – tyle miał zarobić Messi w marzeniach Laporty. Prezes Barcelony zdradził, na co liczył
Następny artykułGTA The Trilogy: The Definitive Edition oficjalnie zapowiedziane; premiera „wkrótce”