W czwartek Senat zajął się poprawkami do noweli ustawy o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw, zgłoszonymi w środę przez senatora Kraskę.
Kraska wskazał, że zgłoszone poprawki umożliwią leczenie i transportowanie z Ukrainy do Polski osób, które doznały obrażeń w wyniku działań wojennych. Należeć do nich mogą obywatele Ukrainy i osoby niebędące obywatelami tego kraju, ale walczące po stronie ukraińskiej.
Wiceminister zdrowia przyznał, że poprawki wychodzą poza materię procedowanej ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, jednak prosi o ich przyjęcie ze względu na wyjątkową sytuację.
“Do tej pory nie było możliwości ze strony ukraińskiej, ponieważ nie było takich przepisów prawnych na Ukrainie, żeby leczyć poza granicami kraju żołnierzy ukraińskich. W tej chwili to się zmieniło” – zastrzegł.
Według Kraski w szpitalach ukraińskich jest wielu rannych wymagających leczenia następczego.
“To nie są już rany czysto z linii frontu, tylko odroczone, dlatego MZ Ukrainy poprosiło nas o pomoc. Dwa takie transporty rannych już do nas trafiły” – wyjaśnił Kraska.
Podkreślił, że zgłoszone poprawki normują obecną sytuację, ponieważ obowiązująca ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy nie reguluje pomocy rannym narodowości ukraińskiej ani rannym innej narodowości, którzy walczą po stronie wojsk ukraińskich. Dodał, że dzięki zmianom będzie można zapłacić ośrodkom udzielającym pomocy medycznej takim osobom.
“Nadchodzą wakacje parlamentarne, więc jeżeli chcielibyśmy zmodyfikować ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy, to dopiero w połowie września. Więc proszę komisję o przyjęcie tych poprawek” – zaapelował.
Poinformował, że pierwsze transporty rannych z Ukrainy dotarły już do Polski. “Oni są już leczeni w naszych szpitalach, niedługo będą wychodzić. Niektórzy wrócą bezpośrednio na Ukrainę, inni wymagają kolejnych operacji, kolejnych zabiegów, więc musimy im zapewnić odpowiednie warunki” – stwierdził Kraska.
Członkowie komisji zdrowia poparli poprawki wniesione przez senatora Kraskę.
Nowela ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej ma na celu m.in. implementację prawa unijnego oraz uproszczenie procedur związanych z wejściem na rynek pracy osób, które ukończyły kształcenie w zakresie ratownictwa medycznego i fizjoterapii.
Projekt nowelizacji ustawy wprowadza zmiany m.in. w ustawie z 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej. Zmiany te obejmują kwestie odnoszące się do swobody świadczenia usług oraz uznawania na podstawie przepisów koordynacji minimalnych wymogów w zakresie kształcenia.
Zgodnie z nowelizacją zmieni się organ, który prowadzi rejestr pielęgniarek i położnych wykonujących w Polsce czasowo i okazjonalnie zawód pielęgniarki lub położnej – z okręgowych rad pielęgniarek i położnych na Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych.
Projekt zakłada też zmiany w minimalnych wymogach kształcenia położnych w ramach procedury automatycznego uznawania dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji położnych.
Ponadto oświadczenie o zamiarze czasowego i okazjonalnego wykonywania zawodu będzie można złożyć w dowolnej okręgowej izbie pielęgniarek i położnych.
Nowelizacja wprowadza także rezygnację z przeprowadzenia Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego i z Państwowego Egzaminu z Ratownictwa Medycznego. Jak tłumaczył w czasie prac sejmowych wiceminister zdrowia Piotr Bromber, likwidacja tych egzaminów umożliwi szybszy dostęp do zawodu fizjoterapeuty i ratownika medycznego i znacznie przyspieszy wejście na rynek pracy fizjoterapeutów i ratowników medycznych.
W noweli znalazł się też przepis, który ma umożliwić dokonywanie oceny badań klinicznych produktów leczniczych, w tym ich oceny etycznej, do czasu wejścia w życie ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi oraz przepisy dające możliwość dla działania w obszarze weterynaryjnych produktów leczniczych.
Sytuacja na Ukrainie: Relacjonujemy na bieżąco
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS