A A+ A++

Marzeniem każdego początkującego pisarza jest wydanie własnej książki. Jednak działające w naszym kraju wydawnictwa mają ograniczone moce przerobowe, w dodatku posiadają już własnych pisarzy (polskich i zagranicznych). Ale nawet debiutant nie stoi na straconej pozycji – jest sporo wydawnictw, które potrafią docenić jego prozę i zaproponować wydanie na zasadzie selfpublishingu. Taka współpraca zaowocuje porządnie wydaną książką, którą autor będzie mógł się pochwalić w mediach społecznościowych i oczywiście promować, zwiększając jej sprzedaż. Jak wydać książkę?

  1. Proces wydawniczy

  2. Książka drukowana czy ebook?

  3. Dlaczego zdecydować się selfpublishing?

Proces wydawniczy

Wydanie książki na własną rękę jest możliwe, jednak wymaga zaangażowania i posiadania sporej wiedzy. Dlatego jeśli zastanawiacie się, jak wydać książkę, znacznie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnego wydawnictwa. To ono weźmie na siebie takie czynności, jak skład, łamanie czy korekta, czyli wszystkie te działania, które przygotują tekst do druku. Zadaniem autora jest jedynie dostarczenie tekstu w którymś z najpopularniejszych formatów i zadbanie o jego jakość, jak choćby współpraca z wydawnictwem przy korekcie. Ostatnim etapem jest powstanie gotowego produktu – książki, która wkrótce wyląduje na półkach księgarni.

Książka drukowana czy ebook?

Zdecydowaną większość czytelników stanowią wielbiciele książek drukowanych, które można postawić na półce i sięgnąć po nią w każdej chwili. Dlatego planując napisanie własnej książki powinniśmy właśnie taki rodzaj jej wydania brać pod uwagę. Jednak ebooki zdobywają coraz większą popularność. Ma na to wpływ rozpowszechnienie się czytników, a także możliwość czytania na smartfonach, które cały czas mamy przecież przy sobie. Książkę w postaci elektronicznej można zabrać wszędzie, nawet w większej ilości egzemplarzy, jednak czytanie wersji papierowych jest znacznie wygodniejsze. Planując napisanie książki można zdecydować się na jej wydanie zarówno w w wersji papierowej, jak i ebooka.

Dlaczego zdecydować się selfpublishing?

Selfpublishing wymaga współfinansowania książki przez autora, jednak dzięki temu mamy znacznie większy wpływ na jej powstanie. Umowy z tradycyjnymi wydawnictwami mogą być pełne kruczków prawnych, przez które będą one dla nas niekorzystne. W przypadku selfpublishingu umowa jest prosta, a prowizja dla autora od sprzedaży każdego egzemplarza jasno określona. Właścicielem całego nakładu staje się autor i on również ma wpływ na sprzedaż, trzeba jednak pamiętać, iż odpowiednią siecią dystrybucji dysponuje wydawnictwo. Wydanie własnej książki nie jest tak trudne, jak by się to wydawało, pozostaje zatem tylko siąść przed monitorem stworzyć swój pierwszy tekst.

materiał zewnętrzny, artykuł promocyjny

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNajpiękniejsze wodospady na świecie
Następny artykułByła Pierwsza Dama w White House – czy przyszła Kandydatka?