Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres odwiedził dziś Moskwę, gdzie spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. Później spotkał się przy słynnym długim stole z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Tematem przewodnim wizyty szefa ONZ była sytuacja na Ukrainie.
Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres powiedział dziś na początku swojej wizyty w Moskwie, że „narody zjednoczone są gotowe do pełnej mobilizacji swoich zasobów, aby ratować życie w oblężonym Mariupolu nad Morzem Azowskim”.
– Jesteśmy szczególnie zainteresowani odnalezieniem sposobów na stworzenie warunków do efektywnego dialogu, stworzenia warunków do zawieszenia broni, tak szybko jak to możliwe, stworzenia warunków do pokojowego rozwiązania – powiedział Guterres po rozmowie z Siergiejem Ławrowem.
Sekretarz generalny ONZ zaznaczył także, że chce ograniczyć wpływ wojny na Ukrainie na bezpieczeństwo żywnościowe w innych regionach świata.
Przedstawiciel agencji ONZ: zamknięcie południowych portów Ukrainy wywoła globalną katastrofę żywnościową
2022.04.17 10:20
Guterres podkreślił, że jest zaniepokojony doniesieniami o możliwych zbrodniach wojennych na Ukrainie, które jego zdaniem wymagają niezależnego śledztwa. Po spotkaniu z Ławrowem przekazał również, że zaproponował utworzenie „humanitarnej grupy kontaktowej” i współpracę z Czerwonym Krzyżem w celu udzielenia pomocy Ukraińcom uwięzionym w zakładach Azowstal w Mariupolu.
Wieczorem Guterres spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, który kontynuował rozpowszechnianie rażących kłamstw, ponownie oskarżając Ukrainę o „zainscenizowanie” masakry w Buczy, a także o „ludobójstwo” mieszkańców Donbasu. Dodał, że to strona ukraińska, kontrolowana przez Zachód, sabotuje negocjacje. Wypowiedział się również na temat postępów w negocjacjach.
– Jest dla nas jasne, że jeśli przeniesiemy te kwestie na szczebel głów państw bez wcześniejszego ich rozwiązania, przynajmniej w ramach projektu umowy, to nigdy nie zostaną one rozwiązane. W tym przypadku po prostu nie możemy podpisać gwarancji bezpieczeństwa [dla Ukrainy – Belsat.eu] bez rozwiązania kwestii terytorialnej dotyczącej Krymu, Sewastopola i republik Donbasu – powiedział.
Od ataków terrorystycznych po „opcję syryjską”. Jak Putin stawał się nowym Hitlerem
2022.04.18 13:09
Putin nazwał „dziwnym” stanowisko niektórych polityków, że ktoś na świecie jest wyjątkowy, ponieważ dokumenty ONZ przewidują równość wszystkich państw. Putin powiedział również, że „równość wszystkich ludzi jest zapisana zarówno w Biblii, jak i w Koranie”. Dodał, że ONZ jest organizacją „uniwersalną i jedyną w swoim rodzaju”, a fundamentem dzisiejszego systemu międzynarodowego jest Karta Narodów Zjednoczonych.
Antonio Guterres skontrował słowa Putina, wskazując na widoczne sprzeczności w przestrzeganiu podstaw prawa międzynarodowego w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jednak, zdaniem rosyjskiego przywódcy, inwazja Rosji na Ukrainę była zgodna ze wszystkimi normami międzynarodowymi, ponieważ – jak podkreślił – „Rosja udzieliła pomocy wojskowej ŁRL i DRL zgodnie z artykułem 51 Karty Narodów Zjednoczonych”. Artykuł ten dotyczy samoobrony w przypadku zbrojnej napaści na członka ONZ, którym samozwańcze republiki separatystyczne nie są.
Zgromadzenie Ogólne ONZ nakazało przeprowadzenie debaty po każdym użyciu weta
2022.04.26 17:43
Guterres nie zgodził się z punktem widzenia rosyjskiego przywódcy i nazwał wojnę z Ukrainą „inwazją”.
– Rozumiem, że Rosja jest bardzo sfrustrowana tym, co dzieje się na Ukrainie, oraz tym, co dotyczy bezpieczeństwa europejskiego i światowego. Rozumiem waszą frustrację, ale z naszego punktu widzenia te sprzeczności muszą być rozwiązane w oparciu o instrumenty Karty Narodów Zjednoczonych – powiedział Sekretarz Generalny ONZ. – Uważamy, że naruszanie integralności terytorialnej kraju jest całkowicie sprzeczne z Kartą Narodów Zjednoczonych. Jesteśmy zaniepokojeni tym, co się teraz dzieje, i uważamy, że doszło do inwazji na terytorium Ukrainy. Niemniej jednak przyjechałem do Moskwy z pragmatycznym podejściem – dodał.
Sekretarz generalny ONZ zaproponował również utworzenie grupy kontaktowej ONZ-Ukraina-Rosja w celu zorganizowania korytarzy humanitarnych i poprawy sytuacji humanitarnej ludności cywilnej.
Obaj politycy poruszyli również kwestię oblężonego Mariupola, gdzie codziennie toczą się zacięte walki, głównie w zakładzie Azowstal. Jednak według Putina, miasto jest w pełni kontrolowane przez Rosję, a działania zbrojne „już się nie toczą”.
Zakłady Azowstal bombardowane
2022.04.26 14:03
Inicjatywa Guterresa jest jego pierwszą bezpośrednią próbą mediacji konfliktu. Portugalczyk wzywał Rosję do wycofania wojsk od samego początku wznowionej inwazji, która rozpoczęła się w trakcie trwania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat Ukrainy w nocy 24 lutego.
Plan spotkania szefa ONZ z Putinem był krytykowany m.in. przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który będzie rozmawiał z Guterresem w czwartek.
– To jest po prostu złe, aby wpierw jechać do Rosji, a potem na Ukrainę. W takim porządku nie ma sprawiedliwości i logiki. Wojna trwa na Ukrainie, na ulicach Moskwy nie leżą ludzkie ciała. Logiczne byłoby udanie się wpierw na Ukrainę, aby zobaczyć tutejszych ludzi, konsekwencje okupacji – komentował w sobotę wizytę Guterresa w Moskwie Wołodymyr Zełenski.
Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk zaapelowała w niedzielę, aby Guterres rozmawiał w Moskwie o korytarzach humanitarnych z Mariupola, mówiąc, że Ukraińcy „już nie proszą, lecz domagają się od ONZ wyegzekwowania rozejmu w Mariupolu”. Wedle informacji wicepremier w zakładach Azowstal w Mariupolu przebywa obecnie około 1000 kobiet i dzieci, a także ponad 500 rannych żołnierzy.
Moskwa straszy wojną jądrową choć zapewnia, że jest przeciw
2022.04.26 08:50
lp/ belsat.eu wg PAP, inf. wł.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS