Sejmowe komisje zdrowia i finansów publicznych we wtorek rano rozpatrzyły uchwałę Senatu dot. ust. o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia. Posłowie odrzucili dwie poprawki Senatu nr 1 i 2, a jednocześnie przyjęły poprawkę nr 3, czyli tabelkę z wyższymi współczynnikami pracy. Ostateczne głosowanie w Sejmie zmian w ustawie o najniższych wynagrodzeniach medyków zaplanowano po godz. 13:30.
Chodzi o trzy poprawki przyjęte przez Senat 10 czerwca br. Senat przyjął ustawę o minimalnych wynagrodzeniach z poprawkami
Dwie pierwsze poprawki, jedna precyzująca, a druga wskazująca, że pracownik po podniesieniu kwalifikacji od kolejnego miesiąca po udokumentowaniu tego faktu pracodawcy, będzie miał zagwarantowany wyższy współczynnik pracy uzyskały negatywną opinię komisji.
Z kolei trzecia poprawka przewidująca wyższe współczynniki pracy dla wszystkich grup zawodowych zyskała poparcie posłów połączonych komisji. W sumie głosowało 87 posłów, za – 44, przeciw – 42, a jedna osoba wstrzymała się od głosowania.
Jeszcze we wtorek ma się odbyć głosowanie Sejmu nad uchwałą Senatu. Medycy od godz. 11 będą protestować przed Sejmem i apelować do posłów, aby nie odrzucali poprawek Senatu. We wtorek znów protest medyków przed Sejmem
Nowelizacja zakłada zmianę od 1 lipca br. współczynników dla wszystkich zawodów w ochronie zdrowia. Według MZ, wzrost minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia, biorąc pod uwagę współczynniki zaproponowane w rządowym projekcie, będzie kosztował 3,7 mld zł w drugiej połowie tego roku.
Komisja senacka zgłaszając poprawkę dot. podniesienia współczynników nie przedstawiła dokładnych wyliczeń kosztów takiej zmiany.
Polecamy także:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS