Sejmowa komisja zdrowia poparła w środę wieczorem złożoną podczas II czytania projektu tzw. ustawy o pionizacji Państwowej Inspekcji Sanitarnej, poprawkę PiS, która przewiduje likwidację sanepidu MSWiA.
Podczas II czytania do projektu zgłoszono w sumie 15 poprawek oraz wniosek o odrzucenie projektu.
Wniosek o odrzucenie złożony przez KO nie uzyskał poparcia komisji.
Z kolei jedna z poprawek złożonych przez PiS przewiduje likwidację sanepidu MSWiA i przejęcie tych kompetencji przez Główny Inspektorat Sanitarny. Poprawkę tę poparło (w głosowaniu blokiem kilku poprawek) 15 posłów, przeciw było 6, a 3 osoby się wstrzymały od głosu.
Przedstawicielka biura legislacyjnego wskazała, że poprawka “wykracza poza zakres przedłożenia, bo projekt pierwotny przewidywał pewne zmiany w Inspekcji Sanitarnej MSWiA, a poprawka dąży do likwidacji tej inspekcji, a to oznacza zmianę ustroju władz publicznych, więc projekt powinien podlegać I czytaniu na posiedzeniu Sejmu”.
Jak podkreślał wiceminister MSWiA Maciej Wąsik, takie rozwiązanie wpisuje się w duch ustawy, która wzmacnia GiS. Dodał, że dotychczas pewne funkcje związane z inspekcją sanitarną były rozproszone na trzy instytucje.
– To ujednolici praktykę działania, ramy kontroli, wzmocni tę instytucję. Nie widzimy potrzeby, aby każdy resort miał swoją inspekcję sanitarną i w naszej ocenie nie jest to poprawka ustrojowa, ale poprawka wzmacniająca duch ustawy (…). Dodam, że ta poprawka będzie się łączyła z pewnymi oszczędnościami – mówił wiceminister MSWiA.
Czesław Hoc (PiS) przekonywał, że to rozwiązanie prowadzi do “zniesienie dualizmu organizacyjnego i pewnego dysonansu”. – To nie jest zmiana ustrojowa, ale pewna modyfikacja. To też poprawka ekonomizująca, która uspójnia, systematyzuje wszystko – dodał.
Tymczasem Jan Szopiński (Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy) stwierdził: “Byłbym gotów uwierzyć w to co pan poseł powiedział, gdyby nie fakt że zostawiacie inspekcję w wojskowych jednostkach”. – Dlaczego likwidujecie w MSWiA, a zostawiacie wojskową? – pytał.
Tomasz Latos (PiS) wyjaśnił krótko, że w przypadku wojska wynika to z naszych zobowiązań wobec NATO.
BPO
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS