A A+ A++

Radni zwrócili uwagę, że kardynał Wyszyński jest uważany za jednego z największych Polaków XX wieku, męża stanu, autorytet moralny, duchowego przywódcę przemian społecznych, które doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce.

W stanowisku czytamy również, że kard. Stefan Wyszyński „był przede wszystkim społecznikiem, oddanym nauczycielem i współtowarzyszem doświadczeń i walki o wolność, którą rozumiał jako wartość podstawową, niezbywalną dla każdego człowieka”. – Walka o wolność Narodu, którą toczył Kardynał, miała charakter intelektualny, socjologiczny, psychologiczny, a przede wszystkim była to walka jawna i prawdziwa. Walka ta nigdy nie przybrała charakteru nienawiści, agresji, czy form politycznych, była to ciężka i odpowiedzialna praca na rzecz dobra Narodu i w obronie prawdy – czytamy w stanowisku Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Radni przypomnieli również, że „w okresie komunistycznych represji wobec Kościoła i społeczeństwa kardynał Wyszyński bronił chrześcijańskiej tożsamości narodu”. Przypomnieli też, że był inicjatorem politycznego ułożenia stosunków z władzami państwa. – Jednak po ingerencji rządu w wewnętrzne życie Kościoła i zasady obsadzania stanowisk, gdy biskupi polscy wystosowali list będący odpowiedzią na politykę rządu, w którym znalazły się słynne słowa „non possumus” (nie możemy), wyrażające niezgodę na podporządkowanie Kościoła władzy, publicznie ujawnił treść tego dokumentu. Został za to aresztowany i do 1956 r. przebywał w miejscach internowania w: Rywałdzie, Stoczku Warmińskim, Prudniku i Komańczy – czytamy w stanowisku wojewódzkiego samorządu.

Dalej radni napisali, że po odzyskaniu wolności Prymas, w latach 1957 – 1966 prowadził Wielką Nowennę, która miała przygotować naród na obchody Tysiąclecia Chrztu Polski. Był też jednym z inicjatorów słynnego orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich, co spotkało się z ostrą reakcją władz komunistycznych.

– Przez dziesięciolecia swojej posługi Prymas Stefan Wyszyński zdołał przeprowadzić polski Kościół przez niezwykle trudne dla jego funkcjonowania lata komunizmu. Niejednokrotnie wobec napiętej sytuacji polityczno-społecznej podejmował starania mające na celu łagodzenie konfliktów na linii rząd – opozycja. W latach 1980 – 1981 pełnił rolę pośrednika w negocjacjach pomiędzy władzą a NSZZ „Solidarność” – czytamy.

Kard. Stefan Wyszyński zmarł 28 maja 1981 r. w Domu Arcybiskupów Warszawskich i został pochowany w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela, w krypcie biskupów warszawskich. Kardynał Stefan Wyszyński został pośmiertnie odznaczony najwyższym orderem Rzeczypospolitej – Orderem Orła Białego.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCo warto wiedzieć o fotowoltaice dla firm?
Następny artykułJak zautomatyzować nawadnianie ogrodu?