W piątek (28. lipca) posłowie podczas głosowań na posiedzeniu plenarnym opowiedzieli się za decyzją Komisji Zdrowia, która wnioskowała o odrzucenie uchwały Senatu dotyczącej ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta.
Po fiasku procedowanej w Sejmie ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta, zgodnie z zapowiedziami partii rządzącej, do parlamentu skierowana została nowa wersja projektu ustawy o jakości. Przeciw jakości zdefiniowanej w nowym projekcie poselskim był Senat.
Argumenty Senatu przeciw ustawie o jakości nie przekonały sejmowej Komisji Zdrowia
Ustawa o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta wraca do Komisji Zdrowia
Sejm, w piątek odrzucił uchwałę Senatu, który to zagłosował za odrzuceniem projektu ustawy w całości. Za odrzuceniem uchwały Senatu głosowało 232 posłów. Przeciw było 158. Od głosu wstrzymało się 62 parlamentarzystów.
Projekt ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta, reguluje zagadnienia:
- Autoryzacji
jest warunkiem realizacji przez podmiot wykonujący działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w ramach profili systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotne
- Wewnętrznego systemu raportowania
Podmiot wykonujący działalność leczniczą w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zawartej z Funduszem, na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach, jest obowiązany do posiadania wewnętrznego systemu, który składa się z zasad, procedur, metod oraz opisów stanowisk pracy, w celu zapobieżenia wystąpieniu zdarzeń niepożądanych.
- Standardów akredytacji w ochronie zdrowia
Akredytacja w ochronie zdrowia ma na celu potwierdzenie spełniania przez podmiot wykonujący działalność leczniczą standardów akredytacyjnych w zakresie udzielania świadczeń opieki zdrowotnej oraz funkcjonowania tego podmiotu,
- Rejestrów medycznych.
Podmioty prowadzące rejestry medyczne będą obowiązane do udostępniania części danych w określonym formacie i upowszechnionym przez ministra zdrowia oraz opracowania i publikacji co najmniej raz w roku raportów na podstawie danych z rejestrów medycznych.
Ustawa o jakości bez systemu “no fault”
Ustawa o jakości, w obecnym brzmieniu, nie zawiera zapisów stanowiących o odpowiedzialności lekarza za błędy medyczne. To te zapisy ustawy budziły największy sprzeciw środowisk medycznych. Ta kwestia będzie opracowywana wspólnie z powołanym w ostatnim czasie, zespole przy MZ.
Zespół przy MZ opracuje rekomendacje do wdrożenia systemu “no fault”
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS