Gedania Gdańsk występuje obecnie w drugiej grupie III ligi. Klub bardzo dobrze radzi sobie w rozgrywkach i zajmuje trzecie miejsce w tabeli z dorobkiem 20 punktów. Na taki wynik składa się sześć zwycięstw, dwa remisy i jedna porażka. Gedania w tym roku obchodzi jubileusz stulecia istnienia, co zostało upamiętnione w uchwale Sejmu.
Sejm uhonorował Gedanię Gdańsk. “Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd wszystkim ludziom Gedanii”
“15 września 1922 r. grupa Polaków założyła Klub Sportowy Gedania. Inicjatywa polskich działaczy w Wolnym Mieście Gdańsku, w którym Polacy stanowili wyraźną mniejszość, polegała na połączeniu treningu sportowego z kształtowaniem postaw społecznych i patriotycznych. Z czasem Gedania stała się największym ośrodkiem polskiego sportu i ważnym ośrodkiem polskości w Wolnym Mieście Gdańsku” – wspomniano na początku uchwały.
Zaznaczono również wkład klubu w szerzenie patriotyzmu po I wojnie światowej. – “Nie sposób przecenić jego zasług dla budowania tożsamości i spajania polskiej społeczności w znazyfikowanym mieście. To w Gedanii trenowali działacze społeczni aktywni w innych organizacjach, to w szeregach tego klubu krzewiono i wpajano patriotyzm, uczono zespołowej pracy i znoszenia wyrzeczeń” – napisano.
Członkowie klubu odegrali także ważną rolę po II wojnie światowej, co nie uszło uwadze polityków. – Gedaniści złożyli wielką ofiarę krwi. Na polach bitew, w obozach koncentracyjnych i innych miejscach zginęło ponad 100 sportowców Gedanii. Gdy po wojnie przyszło odbudowywać Gdańsk z ruin, to gedaniści jako jedni z pierwszych, mimo szykan ze strony komunistów, stanęli do pracy. Polska zawdzięcza im wiele – czytamy w uchwale.
W podsumowaniu podziękowano Gedanii za całą działalność. – Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd wszystkim ludziom Gedanii i ich następcom podtrzymującym od dziesięcioleci tradycje Klubu. Wyraża wielkie uznanie dla obywatelskiej i patriotycznej działalności Klubu, mając nadzieję, że wartości te staną się fundamentem wspólnoty naszego narodu w dobie współczesnych zagrożeń wojennych, które spadły na Europę – napisano. Za przyjęciem uchwały głosowało w czwartek 436 posłów, a jeden wstrzymał się od głosu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS