W piątek 13 stycznia Sejm przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Projekt poparła część opozycji, a przeciwko zagłosowało środowisko skupione wokół Zbigniewa Ziobry, koalicjanta Prawa i Sprawiedliwości. Teraz ustawa trafi do Senatu, a następnie na biurko prezydenta.
Ustawa o SN. Morawiecki o trudnym kompromisie i dwóch sporach
Postępy w pracach nad projektem stanowiącym krok do kompromisu z Komisją Europejską skomentował na gorąco premier. – W dzisiejszym kontekście trzeba brać pod uwagę przede wszystkim otoczenie międzynarodowe. Mamy wojnę na Wschodzie i dla nas bezpieczeństwo Polaków: bezpieczeństwo finansowe, naszych granic, jest najważniejsze. Wszystko, co wzmacnia nasze bezpieczeństwo jest dobre – tłumaczył premier Morawiecki w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.
Dodał, że ustawa o Sądzie Najwyższym jest „trudnym kompromisem”, ale chodzi w niej o to, żeby zakończyć spór z Brukselą. – Chcemy zakończyć spór na Zachodzie, ponieważ prawdziwy wróg, przeciwnik, jest na Wschodzie i sądzę, że wszyscy Polacy zdają sobie z tego doskonale sprawę – wskazał Mateusz Morawiecki.
Komisja Europejska widzi „ważny krok” Polski
Na uchwalenie przez polski Sejm przepisów nowelizujących ustawę o Sądzie Najwyższym zareagowała już Komisja Europejska. W rozmowie z Polską Agencją Prasową jej rzecznik Christian Wigand ocenił, że przyjęty projekt „jest ważnym krokiem w kierunku wypełnienia zobowiązań wynikających z polskiego Krajowego Planu Odbudowy”.
– Będziemy nadal uważnie śledzić kolejne etapy trwającego procesu przyjmowania, a następnie przeanalizujemy ostatecznie przyjęte prawo. Pozostajemy w kontakcie z polskimi władzami, aby zapewnić pełną zgodność polskiego ustawodawstwa ze zobowiązaniami podjętymi w ramach KPO w zakresie niezawisłości sądów – zaznaczył.
Czytaj też:
Lech Wałęsa cofa poparcie dla PO. „Zdrada ojczyzny. Mam gdzieś taką opozycję!”Czytaj też:
Przełom ws. KPO? Nie chodzi tylko o pieniądze dla Polski, stawka jest większa
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS