Jeszcze przed głosowaniem poprawek, przewodniczący sejmowej komisji finansów Henryk Kowalczyk (PiS) przypomniał, że wyższa izba parlamentu zaproponowała 95 poprawek do ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Poinformował, że komisja zarekomendowała przyjęcie 45 z nich. Poprawki legislacyjne stanowiło 18 zmian, z kolei 27 było merytorycznych.
Posłowie, na wniosek wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego (PiS), głosowali blokami poprawki Senatu – te, których przyjęcie rekomendowała komisja i te, których nie rekomendowała. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 230 posłów, a 222 było przeciw.
Terlecki tłumaczył, że sytuacja jest nadzwyczajna. “Polska czeka na nasze decyzje. Kancelaria Sejmu musi przygotować odpowiednie dokumenty, żeby trafiły na biurko pana prezydenta. Tutaj liczy się każdy dzień” – mówił wicemarszałek.
Przeciwny takiemu rozwiązaniu był Borys Budka (KO). “Udowadniacie (…), że to jest farsa z parlamentu. Wy proponujecie głosowanie w ciemno, nawet nie będziecie wiedzieli, nad czym głosujecie. Co więcej, w tej chwili drugi raz odrzucicie poprawkę gwarantującą dużo więcej testów, w tym testy dla wszystkich pracowników służb medycznych” – argumentował.
Wcześniej Budka bezskutecznie wnioskował o odroczenie obrad do godz. 9 w piątek, tłumacząc to troską o prawa pracowników Sejmu. Jego zdaniem, prace nad poprawkami senackimi można by zakończyć w piątek rano – jak mówił – zgodnie z prawem.
Ostatecznie prawie wszyscy posłowie poparli zarekomendowane wcześniej przez komisję finansów poprawki (451 głosów za, przy dwóch przeciw i jednym wstrzymującym). Wymaganej większości nie uzyskały z kolei zmiany, których komisja nie rekomendowała.
Jedną z najważniejszych zmian jaka uzyskała poparcie niższej izby parlamentu, to możliwość objęcia pomocą, wsparciem z tarczy antykryzysowej przedsiębiorstw, które powstały między 1 lutego a 1 kwietnia br.
Sejm poparł też zmianę przewidującą zwolnienie ze składki ZUS wszystkich firm jednoosobowych, bez względu na wysokość przychodu.
Posłowie zgodzili się również na wprowadzenie przepisów umożliwiających uruchomienie tzw. tarczy finansowej pozwalając na przykład Polskiemu Funduszow … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS