Najpierw posłowie w głosowaniu odrzucili wniosek o włączenie do porządku obrad projektu Lewicy nowelizacji Kodeksu karnego. Chodzi o projekt tzw. ustawy ratunkowej depenalizującej pomoc przy aborcji przygotowany po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z październiku ub. roku. Za włączeniem tego projektu do porządku obrad było 183 posłów, przeciw 249, od głosu wstrzymało się 16 osób.
ZOBACZ: Maciej Konieczny z Razem o mieszkaniowym Polskim Ładzie. “Kompletna kapitulacja PiS-u”
Większości nie uzyskał również wniosek Lewicy o uzupełnienie porządku dziennego o pierwsze czytanie jej projektu ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży oraz o edukacji o zdrowiu i seksualności. (za było 177 posłów, przeciw 252, wstrzymało się od głosu 20).
I kolejny raz prawica pokazuje w jakim poważaniu ma prawa kobiet. Wszystkie projekty ustaw dotyczące #aborcja zgłoszone przez nas i @__Lewica zostały wystrzelone w kosmos.
Kobiety nadal będą zmuszane do rodzenia ciężko upośledzonych dzieci, które umrą w męczarniach na ich rękach.— Razem (@partiarazem) May 19, 2021
Większość posłów nie zgodziła się również na rozpoczęcie prac nad projektem Koalicji Polskiej ws. przywrócenia tzw. kompromisu aborcyjnego. Za wnioskiem o uzupełnienie porządku obrad o ten punkt było 193 posłów, przeciw – 246, od głosu wstrzymało się 10 osób.
Zaostrzenie prawa aborcyjnego
27 stycznia wszedł w życie wyrok TK ws. niekonstytucyjności przesłanki embriopatologicznej dopuszczającej aborcję, który wywołał masowe protesty.
Wcześniej obowiązująca od 1993 r. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, określana tzw. kompromisem aborcyjnym, zezwalała na dokonanie aborcji w trzech przypadkach: w sytuacji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałt, kazirodztwo) oraz w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Obecnie aborcja jest możliwa wyłącznie w przypadku dwóch pierwszych przesłanek.
Wnioski o informacje w sprawie KPO
Sejmowa większość nie zgodziła się w środę na uzupełnienie porządku obrad izby o informację premiera Mateusza Morawieckiego dotyczącą Krajowego Planu Odbudowy. Wnioski w tej sprawie złożyły kluby: Koalicji Obywatelskiej i Koalicji Polskiej-PSL oraz koło Polski 2050.
ZOBACZ: Polski Ład. Leszek Miller: wiarygodność władzy jest marna
Sejm rozpatrywał w środę trzy wnioski o uzupełnienie porządku obrad o punkty dotyczące KPO. Złożyły je kluby: Koalicji Obywatelskiej (informacja “na temat stanu przygotowań oraz prowadzonych konsultacji w zakresie Krajowego Planu Odbudowy”), Koalicji Polskiej – PSL (“w sprawie uchwalenia Krajowego Planu Odbudowy, na podstawie którego Polska uzyska 250 mld zł”). Trzeci z wniosków złożyło koło Polski 2050 (informacja “dotycząca szczegółowych zapisów Krajowego Planu Odbudowy, listy proponowanych reform i zasad podziału środków między urzędy centralne i samorządy”)
Wszystkie trzy wnioski zostały jednak odrzucone głównie głosami klubu Prawa i Sprawiedliwości.
wys/PAP
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS