W kolejnym dniu posiedzenia Sejmu odbyło się głosowanie nad wnioskiem o udzielenie wotum zaufania dla premiera Mateusza Morawieckiego.
Zgodnie z przewidywaniami Sejm nie udzielił poparcia rządowi Mateusza Morawieckiego. Przed rozpoczęciem posiedzenia Sejmu Mateusz Morawiecki napisał w mediach społecznościowych, że wierzy w jedność sił politycznych.
– Polska to nasz wspólny dom. Dziś potrzebuje jedności wszystkich sił politycznych. Wierzę, że to możliwie. O jej przeszłości, przyszłości i wielkości dziś o 10:00 w Sejmie. Do zobaczenia – napisał na Facebooku Mateusz Morawiecki.
Po wystąpieniu premiera w Sejmie odbyła się debata. Posłowie związani ze Zjednoczoną Prawicą chwalili rząd podając przykłady decyzji dobrych ich zdaniem dla Polski. Posłowie opozycji odnosili się krytycznie do ośmiu lat rządu. Z naszego okręgu głos zabrali Roman Fritz z Konfederacji i Paweł Jabłoński z PiS.
Morawiecki odpowiadał posłom
Do wygłoszonych przez posłów pytań i głosów odniósł się Mateusz Morawiecki. Personalnie odniósł się między innymi do wypowiedzi m.in. Janusza Cieszyńskiego, Sławomira Mentzena, Krzysztofa Gawkowskiego, Ryszarda Petru, Barbary Nowackiej. Morawiecki mówił też o rolnictwie, zaraz na początku odniósł się do wypowiedzi jednego z posłów, który przekazał słowa jednego z wójtów z PSL-u, który stwierdził, że od 20 lat nie było takich inwestycji w obszarze wiejskim jak za rządów ZP. Zwrócił się o poparcie do tego środowiska.
Morawiecki mówił również m.in. o przedsiębiorcach, KPO, środkach przekazanych samorządom, obniżce podatku, granicy z Białorusią, 800+, oświacie, OSP, żłobkach, Wojsku Polskim, nakładach na kulturę, zagrożeniu ze strony Rosji, rynku pracy, środkach na zabytki, polityce senioralnej i rozwoju Polski powiatowej, ukraińskim zbożu, 100 miliardach dla Śląska.
Morawiecki podziękował ministrowi Niedzielskiemu za zakup szczepionek
Morawiecki podczas wystąpienia odniósł się również do obostrzeń covidowych ze względu na krytykę działań rządu ze strony Konfederacji.
– Żałuje, że zamknięte zostały parki (…) i że też zamknięte zostały cmentarze – mówił Morawiecki, dziękując tym, którzy budowali szpitale tymczasowe. Poruszył także temat utylizacji szczepionek – Wolę żeby było ich nieco za dużo niż za mało – powiedział Morawiecki, który stwierdził, że jest wdzięczny ministrowi Niedzielskiemu, że miał odwagę dbać o zdrowie Polaków również jeśli chodzi o zakup szczepionek.
Na końcu Morawiecki podziękował posłom, działaczom i Polakom, którzy głosowali na Prawo i Sprawiedliwość.
Sejm nie udzielił wotum zaufania
Głosowało 456 posłów, większość bezwzględna wynosiła 229 głosów, za rządem głosowało 190 posłów, przeciw 266. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Sejm nie udzielił wotum zaufania premierowi Morawieckiego.
– W związku z tym, że misja pana Mateusza Morawieckiego zakończyła się niepowodzeniem,(…) Sejm nie udzielił w trybie art. 154 Konstytucji wotum zaufania, inicjatywa wskazania premiera i rady ministrów (art. 154 ust. 3) przechodzi na Sejm – powiedział marszałek Szymon Hołownia, zarządzając przerwę do godz. 17.15.
– Polska to wielka siła duchowa. I to nie my ją wybieramy. To ona wybiera nas. Dziękuję wszystkim, którzy wspierali mój rząd. Dziękuję za zaszczyt bycia premierem Polski – napisał Mateusz Morawiecki na swoim Facebooku, krótko po decyzji Sejmu.
Rząd działał od 27 października
Przypomnijmy zaprzysiężenie nowego rządu odbyło się w Pałacu Prezydenckim 27 października. Oprócz Mateusza Morawieckiego do rządu weszli między innymi: Mariusz Błaszczak, który został ministrem obrony narodowej, Dominika Chorosińska objęła urząd ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Ewa Krajewska jest ministrem zdrowia, Andrzej Kosztowniak został ministrem finansów, Anna Gembicka została ministrem rolnictwa, Ewa Krajewska została powołana na urząd ministra zdrowia, Anna Łukaszewska-Trzeciakowska objęła urząd ministra klimatu i środowiska, Marlena Maląg jest ministrem rozwoju i technologii, Marzena Małek objęła urząd ministra aktywów państwowych, Krzysztof Szczucki został ministem edukacji i nauki. Paweł Szefernaker jest ministrem spraw wewnętrznych i administracji, Szymon Szynkowski vel Sęk został ministrem spraw zagranicznych, Marcin Warchoł objął urząd ministra sprawiedliwości, Alvin Gajadhur został ministrem infrastruktury.
Po zaprzysiężeniu głos zabrał wtedy Prezydent Andrzej Duda, który pogratulował ministrom zwracając uwagę, że są ekspertami i wielu z nich poznał wcześniej. Prezydent mówił również o wyzwaniach, przed którymi stoi Polska.
Premier miał dwa tygodnie na uzyskanie większości w Sejmie. Szanse od początku miał niewielkie. Premierowi nie udało się przekonać do swojego pomysłu “rządu eksperckiego” ugrupowań opozycyjnych względem PiS, których przedstawiciele oficjalnie mówili o braku poparcia. W spotkaniu z nim uczestniczyła tylko Konfederacja, która również nie wyraziła poparcia dla pomysłu PiS.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS