Sejm we wtorek poparł poprawki redakcyjno-legislacyjne do nowelizacji przepisów dot. procesu inwestycyjnego i udziału w nim organizacji ekologicznych. Nie zgodził się z kolei na karanie ekologów za nadużycie prawa procesowego.
Sejm we wtorek odrzucił większość poprawek, jakie do nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw zaproponowała wyższa izba parlamentu. Poparcie uzyskały dwie zmiany o charakterze redakcyjno-legislacyjnym.
Posłowie odrzucili poprawkę, której celem miało być dyscyplinowanie organizacji ekologicznych biorących udział w postępowaniach inwestycyjnych. Zgodnie z tą zmianą za nadużycie prawa procesowego organizacjom ekologicznym mogłyby grozić m.in. kary grzywny do 1000 zł czy obowiązek zwrotu kosztów postępowania w całości albo części. Media informowały ostatnio, że poprawka w tej sprawie została poparta przez większość w Senacie przez “pomyłkę”. Za wprowadzeniem takich dyscyplinujących przepisów opowiadał się z kolei Związek Powiatów Polskich.
Uznania niższej izby parlamentu nie uzyskały też poprawki Senatu dotyczące publikacji dokumentów dotyczących procesu inwestycyjnego. Według senatorów, przyjęty przez Sejm tekst nowelizacji znacząco skraca praktyczny termin na składanie odwołań od rozstrzygnięć środowiskowych, co może utrudniać albo wręcz uniemożliwiać takie działania. Dlatego Senat zaproponował np. zniesienie przepisu mówiącego o tym, że organy wydające decyzje środowiskowe udostępniają je na BIP przez 14 dni. Przeciwnicy tego zapisu uważają, że po tym terminie decyzje mogą znikać z BIP, przez co zainteresowani mogą się o nich nie dowiedzieć.
To jest niebywałe, to jest skandal. “Demokratyczna” większość w senacie przegłosowała prawa kasujące pozarządowe…
Posted by Adam Wajrak on Sunday, March 28, 2021
Zdaniem strony rządowej nowe przepisy w dostatecznym stopniu implementują dyrektywę EIA. Ustawa powstała w wyniku dialogu z KE, a nowe przepisy zwiększają uprawnienia przysługujące stronom postępowania i organizacjom ekologicznym w procesach inwestycyjnych przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.
Nowelizacja przewiduje m.in. możliwość wnioskowania o zastosowanie środków tymczasowych, czyli czasowego wstrzymania inwestycji, na etapie wydawania decyzji środowiskowych. Taka możliwość przysługiwać będzie również na etapie wydawania decyzji inwestycyjnej.
Nowe przepisy będą miały zastosowanie bez względu na przepisy poszczególnych ustaw – w tym specustaw – dotyczących wydawania i skarżenia zezwoleń inwestycyjnych.
Nowela przewiduje ponadto nadanie organizacjom ekologicznym, stronom postępowań możliwości wnoszenia odwołań od decyzji inwestycyjnej, a następnie skarg do sądów w zakresie ich niezgodności z decyzją środowiskową. (PAP)
autor: Michał Boroń
mick/ mk/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS