Spis treści
- Co wprowadza ustawa o badaniach klinicznych?
- Poprawki do ustawy o badaniach klinicznych
We wtorek, sejmowa Komisja Zdrowia opowiedziała się za ustawą o badaniach klinicznych wraz z poprawkami. Jedna z nich, przewiduje umożliwienie farmaceutom wystawiania recept do szczepień przeciw grypie.
Sejmowa Komisja Zdrowia zagłosowała za poparciem ustawy o badaniach o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi, której pierwsze czytanie odbyło się podczas posiedzenia plenarnego w Sejmie, w pierwszej połowie grudnia.
Co wprowadza ustawa o badaniach klinicznych?
Projekt dostosowuje przepisy prawa do przepisów Unii Europejskiej w zakresie badań klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi.
Ustawa reguluje, że pozwolenie na prowadzenie badań klinicznych oraz nadzór nad nimi sprawuje prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Projekt dookreśla także system oceny etycznej badań oraz sposób jej przeprowadzania przez komisje bioetyczne oraz zasady finansowania świadczeń zdrowotnych związanych bezpośrednio z badaniami klinicznymi.
Ustawa wprowadza także dodatkowe ułatwienia i mechanizmy, które -jak zaznacza resort zdrowia – zachęcą do prowadzenia badań klinicznych poprzez:
- modyfikację i ujednolicenie systemu opłat za dokonanie oceny naukowej i etycznej wniosku o rejestrację badania klinicznego – w stosunku do innych państw europejskich, będzie to atrakcyjna wysokość opłat za ocenę wniosków;
- zawarcie przepisów szczególnych dla badań finansowanych w całości ze środków publicznych, w szczególności przez Agencję Badań Medycznych;
- zwiększenie przejrzystości zasad finansowania świadczeń opieki zdrowotnej, oferowanych pacjentom, którzy uczestniczą w badaniach.
Dla podmiotów prowadzących i sponsorujących badania kliniczne dookreślone zostały także kwestie odpowiedzialności cywilnej.
Dla pacjentów w badaniach klinicznych, ustawa oznacza większe poczucie bezpieczeństwa, poprzez powołanie Funduszu Kompensacyjnego, które zarządcą ma być Rzecznik Praw Pacjenta.
Poprawki do ustawy o badaniach klinicznych
Podczas wtorkowego posiedzenia Komisji Zdrowia, posłowie opowiedzieli się za poparciem dla projektu ustawy, wraz z wniesionymi poprawkami redakcyjnymi i merytorycznymi.
Jedna z nich, choć w ocenie posłów i biura prawnego sejmu, poprawka wykracza poza zagadnienia merytoryczne procedowanej ustawy, otrzymała ona poparcie ze względu na kluczowe znaczenie dla zdrowia publicznego. Chodzi o poprawkę wniesioną przez posła Pawła Rychlika, która umożliwi wypisanie recepty, kwalifikację i wykonywanie szczepień przeciw grypie przez farmaceutów w aptekach.
Posłowie argumentowali, że to pierwsze posiedzenie Komisji Zdrowia w tym roku, a ułatwienie pacjentom dostępu do szczepień przeciw grypie, w obecnej sytuacji epidemicznej jest kluczowe dla zdrowia publicznego. Za poprawką opowiedziało się także ministerstwo zdrowia.
Z brakiem poparcia większości posłów oraz resortu zdrowia znalazła się poprawka wniesiona przez posła Marka Rutkę, która przewidywała możliwość prowadzenia badań klinicznych – oprócz lekarzy, lekarzy dentystów oraz kwalifikowanych pielęgniarek – przez diagnostów laboratoryjnych i farmaceutów. Komisja odrzuciła proponowane zmiany w procedowanej ustawie o badaniach klinicznych.
Teraz nad ustawą pochylą się posłowie podczas najbliższych głosowań w Sejmie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS