Fiskus odmówił stwierdzenia nadpłaty. Zasłaniał się tym, że sędzia bezpodstawnie wypłacone mu świadczenia zwrócił w kwotach netto, tj. bez zaliczek na PIT. Te same kwoty odliczył przy korekcie zeznania podatkowego. Urzędnicy nie kwestionowali, że skutki zwrotu otrzymanej odprawy emerytalnej i ekwiwalentu za niewykorzystany urlop mogą być rozliczone na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 5 ustawy o PIT, w zeznaniu za rok, w którym został on dokonany. W ich ocenie jednak skutek podatkowy w postaci odliczenia od dochodu jest możliwy, jeśli zwrot tych świadczeń nastąpi w kwotach uwzględniających podatek dochodowy.
Fiskus tłumaczył, że wymaga tego zasada neutralności podatkowej, leżąca u podstaw art. 26 ust. 1 pkt 5 ustawy o PIT. Zatem podatnik, który chce dokonać odliczenia zwrotu nienależnych świadczeń, mogącego skutkować powstaniem nadpłaty musi oddać je w kwotach brutto, tj. obejmujących również zaliczki na podatek.
Sędzia zaskarżył odmowę i wygrał. Najpierw z wykładnią skarbówki nie zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. Jego zdaniem w ustawie o PIT nie zawarto żadnego warunku mówiącego o konieczności zwrotu nienależnego świadczenia w tzw. kwocie brutto, tj. wraz z kwotą pobranego podatku. Jak bowiem zauważył WSA, podatnik, który nie zwróci całości nienależnie pobranego świadczenia, po prostu nie odzyskania w całości podatku — zaliczki — który został odprowadzony przez podatnika od tego świadczenia. Odliczeniu podlegają bowiem tylko kwoty rzeczywiście dokonanych w roku podatkowym zwrotów nienależnie pobranych świadczeń, uprzednio zwiększających dochód podlegający opodatkowaniu. Zwrot nienależnego świadczenia w tzw. kwocie netto spowoduje zatem, że podatnik dokona zwrotu tylko w części i tylko o wartość tego zwróconego świadczenia będzie mógł pomniejszyć dochód przed opodatkowaniem.
Czytaj więcej
Warunki odpisu przy zwrocie świadczeń
Do podobnych wniosków doszedł też NSA. Również nie miał wątpliwości, że w spornej sprawie fiskus nie miał prawa zupełnie odmawiać prawa do nadpłaty. Sporny art … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS