Jak zauważa portal Onet.pl, to już 15. dyscyplinarka sędzi warszawskiego Sądu Apelacyjnego. Powodem najnowszej było wystąpienie w grudniu ub.r. na wiecu przed Sądem Najwyższym i skrytykowanie nielegalnych push-backów oraz budowy zapory na granicy Polski i Białorusi. Sędzia Piekarska-Drążek określiła działania władzy jako “straszny cywilizacyjny wyrzut sumienia dla Polski”
– W wystąpieniu
chodziło mi głównie o to, że każdy, kto dopuszcza się przestępstwa,
okrucieństwa, nie może się czuć bezkarny. Bez względu na to, na jakim
poziomie władzy się znajduje – powiedziała Onetowi sędzia Marzanna
Piekarska-Drążek. – Czy ktoś wydaje rozkaz, czy go wypełnia. Od tego, by
to osądzić, są niezależne sądy i niezawiśli sędziowie. Nawet jeśli się
formalnie nazwie coś prawem – ustawą, rozporządzeniem – a to coś jest
rażąco sprzeczne z podstawowymi prawami człowieka, to nikt się takim
prawem nie zasłoni. A tak właśnie jest na polsko-białoruskiej granicy – podkreśliła sędzia.
Zarzuty za rzekomą “aktywność polityczną” postawił Michał Lasota, wicerzecznik sędziowskiej dyscypliny, który w czerwcu br. został przez nową KRS awansowany na sędziego sądu apelacyjnego.
Przypomnijmy, iż Marzanna Piekarska-Drążek to sędzia usunięta z wydziału karnego Sądu Apelacyjnego, w którym orzekała przez 30 lat. Prezes sądu i jednocześnie główny rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab, przeniósł ją do wydziału pracy, podobnie jak dwie inne sędzie. Oficjalnie po to, by wzmocnić kadrowo wydział pracy i ubezpieczeń społecznych. Nieoficjalnie – za karę, bo krytykowały zmiany w sądach. W grudniu Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu nakazał je przywrócić do wydziału karnego. W styczniu sędzie złożyły w prokuraturze zawiadomienie na Schaba i jego zastępcę Przemysława Rad … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS