A A+ A++

Chodzi o projekt złożony w Sejmie, który – jak twierdzi PiS – jest uzgodniony z Komisją Europejską i ma odblokować wypłaty z Krajowego Planu Odbudowy dla Polski jako realizacja jednego z tzw. kamieni milowych. Najistotniejszą zmian ma być przeniesienie spraw dyscyplinarnych sędziów SN i sądów powszechnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Przejmie on też sprawy immunitetowe sędziów i asesorów oraz zezwolenia na ich tymczasowe aresztowanie.

Czytaj więcej

Pytany o te zmiany sędzia Kozielewicz odparł, że odbiera te zmiany “na spokojnie”.

– Władza ustawodawcza może przesuwać segmenty władzy sądowniczej na różne poziomy. Sprawy dyscyplinarne w naszej polskiej historii, jeśli chodzi o rozstrzyganie, też były rozpoznawane przez różne organy usytuowane na różnych szczeblach tego ustroju sądu – mówił sędzia. Dodał jednak:

– Jest to może trochę dziwne, bo Izba niedawno była tworzona i taki zakres kompetencji ten sam ustawodawca przewidział. A teraz, po kilku miesiącach, część, fragment tej właściwości jest przekazywany do innego sądu – stwierdził sędzia.

Jego zdaniem, oceniając projekt z prawniczej perspektywy, z nowej ustawy “przebija kierunek obniżenia rangi Sądu Najwyższego”.

– Bo grupa spraw dyscyplinarnych sędziów Sądu Najwyższego będzie przejęta do NSA. To jest takie trochę wotum nieufności. Ale powiedzmy, że można to przyjąć – powiedział. – Jednocześnie Naczelny Sąd zachowuje sprawy dyscyplinarne swoich sędziów. To jeżeli ustawodawca zamierza zabrać sprawy sędziów Sądu Najwyższego, a argument jest taki, że sędziowie własnych sędziów nie powinni sądzić i ja to przyjmuję, to – na miły Bóg – powinno się przekazać sprawy sędziów administracyjnych i NSA do Sądu Najwyższego. Bo ci sędziowie sądów administracyjnych, sądząc sprawy sędziów administracyjnych, sędziów NSA, a teraz dostając sprawy sędziów Sądu Najwyższego, sędziów okręgowych, rejonowych, apelacyjnych i wojskowych, stają się monopolistami, jeśli chodzi o rozstrzyganie spraw dyscyplinarnych. Sędziowie NSA … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNakręć się i pomóż chorym dzieciom
Następny artykułLekcja WOS-u w starostwie