A A+ A++

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zdecydował o zawieszeniu sędzi Joanny Hetnarowicz-Sikory z Sądu Rejonowego w Słupsku. Zdaniem ministra w sposób nieuprawniony podważyła ona status innego sędziego. Hetnarowicz-Sikora wyjaśnia, że chodzi o sytuację z 29 listopada 2021 roku. – Jako członek składu orzeczniczego wydałam postanowienie, w którym wyłączyłam od orzekania neosędziego. Sędziego, który uzyskał nominację z udziałem Krajowej Rady Sądownictwa w obecnym składzie – powiedziała w opublikowanym w mediach społecznościowych nagraniu. Decyzja Ziobry spotkała się ze sprzeciwem części środowiska sędziowskiego.

W czwartek resort sprawiedliwości poinformował, że minister Zbigniew Ziobro zawiesił sędzię Joannę Hetnarowicz-Sikorę w czynnościach służbowych. Ministerstwo podkreśliło, że wobec słupskiej sędzi prowadzone jest postępowanie dyscyplinarne.

Decyzja wywołała sprzeciw środowiska sędziowskiego. Przed sądami w Słupsku i Gdańsku odbyły się manifestacje pod hasłem “Murem za sędzią Hetnarowicz-Sikorą”. 

“Wyłączenie od orzekania neosędziego”

Sędzia sama poinformowała o swoim zawieszeniu w mediach społecznościowych już w środę. Jak relacjonowała, zarządzenie ministra o zawieszeniu otrzymała tuż przed wywołaniem ostatniej zaplanowanej na ten dzień rozprawy z jej udziałem. – Dzisiejsza sytuacja jest sytuacją bez precedensu. Nie pozwolono mi zakończyć czynności orzeczniczych zaplanowanych na dzisiejszy dzień. Musiałam poinformować strony o tym, że nie mogę już ubrać togi i nie mogę rozpoznać ich spraw. Za sobą zostawiam setki spraw, które czekają na rozpoznanie – powiedziała sędzia.

Wyjaśniła, że jej zawieszenie ma związek z sytuacją z 29 listopada 2021 roku. – Jako członek składu orzeczniczego wydałam postanowienie, w którym wyłączyłam od orzekania neosędziego. Sędziego, który uzyskał nominację z udziałem Krajowej Rady Sądownictwa w obecnym składzie – powiedziała. 

Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia wydał w tej sprawie uchwałę, w której wyrażono oburzenie w związku z zwieszeniem sędzi. “Działanie to, przeprowadzone w trakcie sesji, kiedy zabroniono jej wejścia do sali rozpraw, postawiło sędzię na równi z przestępcami, uwłaczając jej godności i podważając wiarygodność zawodową” – podkreśliła Iustitia.

Według stowarzyszenia działanie ministra sprawiedliwości i rzecznika dyscyplinarnego sędziów wobec Hetnarowicz-Sikory stanowi bezpośrednie naruszenie orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdzających, że niedopuszczalne jest uznawanie działalności orzeczniczej sędziów, w tym w zakresie badania statusu sędziego, za delikty dyscyplinarne.

Zarząd Iustitii doma … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHorizon Forbidden West z bogatymi opcjami dostosowania rozgrywki
Następny artykuł🔴 OSP KSRG Jaszczew z dofinansowaniem gminy na drugi samochód!