A A+ A++

W świecie dystrybucji Linuksa wciąż zachodzą jakieś zmiany. Tym razem aktualizacji doczekał się ciekawy system o nazwie SDesk, który, mimo że jest oparty na dystrybucji Arch, to oferuje autorskie pakiety pokroju przeglądarki Swirl. Standardowo dla Archa spotkamy się z menedżerem pakietów pacman, choć za środowisko graficzne odpowiadać będzie GNOME. Odsłona nastawiona jest na łatwą obsługę, więc nawet początkujący użytkownicy nie będą mieli z nią problemu.

Dystrybucja Linuksa o nazwie SDesk otrzymała kolejną aktualizację. Ten dość niszowy projekt wyróżnia się autorskimi pakietami i stawia na łatwość obsługi.

SDesk - dystrybucja Linuksa, która stawia na bezpieczeństwo i autorskie oprogramowanie, takie jak przeglądarka Swirl [1]

MX Linux 23.4 – kolejna wersja popularnej dystrybucji Linuksa. Odsłona dla osób ceniących minimalizm i stabilność

Omawiana dystrybucja Linuksa jest dość świeża, gdyż istnieje raptem od początku sierpnia 2023 roku. Za jej stworzenie odpowiada użytkownik stephencomputer, który udostępnia swoje dzieło na platformie GitHub oraz poprzez stronę Steve Studios. Jej głównym wyróżnikiem jest wspomniane autorskie oprogramowanie o zamkniętym kodzie. Mowa np. o przeglądarce internetowej Swirl, która stawia na prywatność i bezpieczeństwo, a opiera się na silniku QtWebEngine — część z jego komponentów pochodzi z Chromium, jednak nie wszystkie (nie zainstalujemy rozszerzeń z Chromium). Sam interfejs i elementy przeglądarki wykorzystują do działania biblioteki Qt6.

SDesk - dystrybucja Linuksa, która stawia na bezpieczeństwo i autorskie oprogramowanie, takie jak przeglądarka Swirl [2]

Redox OS – alternatywa dla Windowsa i Linuksa rośnie w siłę. Kolejna wersja stawia na jeszcze lepszą wydajność

System otrzymuje częste aktualizacje i oferuje wsparcie dla nowszych urządzeń. Nowe wydanie 19.1 (2024.09.16) dodaje sterowniki dla ekranów dotykowych, a także czytników linii papilarnych. Ponadto autor skupił się na poprawie błędów, dalszej optymalizacji systemu i usprawnieniach w procesie instalacji. Dla tej dystrybucji istnieje dedykowany język programowania Blue, jednak dostęp do niego jest płatny. Odświeżenia doczekał się również interfejs, a przy tym pojawiło się wsparcie dla skalowania ułamkowego (ang. fractional scaling). SDesk opiera się na protokole wyświetlania Wayland i wspomnianym już “pulpicie” GNOME. Nową wersję możemy pobrać z tego adresu.

Źródło: SteveStudios

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPółnagi i zakrwawiony siał postrach na Rejowieckiej
Następny artykułCzy Mahieu van er Poel ma szansę w Zurychu? | Trasa Il Lombardia 2024