A A+ A++

Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska nakazał wstrzymanie działalności oczyszczalni ścieków w Lesznie Górnym. Do rzeki Bóbr dostawały się tam ścieki pełne niebezpiecznych substancji, pochodzących z okolicznej garbarni. Sprawę opisała w swoim reportażu “Temat rzeka” Olga Orzechowska.

W reportażu “Temat rzeka” z cyklu “Rozmowy o końcu świata” Olga Orzechowska pokazała efekt swojego wielotygodniowego śledztwa wokół zanieczyszczenia Bobru. W Lesznie Górnym działa garbarnia należąca do niemieckiej firmy Heinen Lederfabrik. Z rur z należącej do niej oczyszczalni przedostawały się do Bobru czarne ścieki pełne niebezpiecznych substancji, w tym kadmu czy ołowiu.

OGLĄDAJ REPORTAŻ “TEMAT RZEKA” W TVN24 GO

Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska, poinformował w środę po południu o decyzji wydanej przez Lubuskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Dokument jest datowany na 6 lipca. Inspektor nakazał wstrzymanie działalności oczyszczalni ścieków w Lesznie Górnym. Decyzja – czytamy w piśmie – ma być wykonana natychmiast.

Wcześniej Ozdoba mówił, że “to bulwersująca sprawa”. – Ten Niemiec, moim zdaniem, wstydu nie ma. Chciałbym, żeby najchętniej zabrał swoją firmę i wylewał ścieki po stronie niemieckiej, jeżeli taki jest odważny – stwierdził. I dodał: – Jak widać, coś tutaj mogło nie zadziałać. Zwrócę się do prokuratury o sprawdzenie umorzenia tego postępowania. Nie może być takiej sytuacji, że ktoś pozostaje bezkarny.

Kontrola Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska na terenie garbarni trwa. Ma zakończyć się do 8 lipca. A 12 lipca – jak przekazywał Aleksander Przybylski, reporter TVN24 – jej wyniki mają zostać podsumowane podczas spotkania z dziennikarzami.

Orzechowska: dlaczego przez 15 miesięcy nie wykorzystano tego kroku

Olga Orzechowska, autorka reportażu “Temat rzeka” komentowała decyzję WIOŚ w TVN24. – Już od dzisiaj żadne ścieki nie mają prawa być zrzucane do rzeki Bóbr. Były spuszczane przez 15 miesięcy – ponad rok. Zadziwia mnie, że przez 15 miesięcy nie dało się zrobić nic, a teraz WIOŚ, czyli organ, który wzywa się w pierwszej kolejności, mógł wydać decyzję o wstrzymaniu działalności oczyszczalni ścieków – powiedziała.

– Jest teraz naturalne pytanie, dlaczego tego kroku nie wykorzystano przez ostatnie 15 miesięcy i dlaczego mieszkańcy przez 15 miesięcy musieli wdychać opary, które się unosiły. To nie była tylko ciecz. Z tej cieczy unosiły się opary, które było czuć w całej miejscowości – dodała reporterka.

Prokuratura chce ponownie przyjrzeć się ściekom z garbarni

Śledztwo w tej sprawie w ubiegłym roku prowadziła prokuratura w Żaganiu, ale nie skończyło się aktem oskarżenia. Prokuratorzy otrzymali bowiem ekspertyzę, że nie doszło do popełnienia przestępstwa. Sprawa została umorzona.

Po publikacji reportażu “Temat rzeka”, przełożeni śledczych z Żagania stwierdzili, że sami chcą się przyjrzeć sprawie. Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze wszczęła działania nadzorcze i zwróciła się o akta umorzonego śledztwa. – Będzie przeprowadzona dokładna analiza, również w zestawieniu z informacjami pozyskanymi przez prokuraturę okręgową z innych źródeł – przekazała Ewa Antonowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze.

Autor:ads, tam/kab

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDR Konga: na wschodzie kraju niebezpiecznie, nadzieje w Watykanie
Następny artykułBakterie na kaca? Specyfik jest już w sprzedaży w Wielkiej Brytanii