A A+ A++

Sześć stowarzyszeń przedsiębiorców z Polski apeluje do rządu o przesunięcie vacatio legis z projektów o ochronie ludności, które nakładają nierealne ich zdaniem terminy realizacji niektórych przepisów – wynika z pisma branży do rządu, zamieszczonego na stronach RCL.

Schrony solą w interesach deweloperów. Apelują o dłuższe vacatio legis
fot. Marek Lapis / / FORUM

Apel wystosowały: Business Centre Club, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Polska Rada Biznesu, Polski Związek Pracodawców Budownictwa, Pracodawcy RP i Polski Związek Firm Deweloperskich.

“(…) projektowane przepisy ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej (UD70) oraz rozporządzenia w sprawie warunków technicznych i warunków technicznych użytkowania budowli ochronnych (MSWiA949) zawierają rozwiązania, których wdrożenie jest nierealne w zakładanym przez projektodawcę czasie i które nakładają niewspółmierne obowiązki. Tak bowiem należy określić sytuację, kiedy to państwo decyduje, że koszty tworzenia systemu obrony przenieść może na prywatnych przedsiębiorców” – napisano.

Branża wskazuje, że na zapoznanie się z 80-stronicowym projektem ustawy, przeanalizowanie i wniesienie uwag w trybie konsultacji publicznych wyznaczono tygodniowy termin.

Przedsiębiorcy wskazują w szczególności na art. 73 projektu ustawy. Przewiduje on, że kondygnacje podziemne w budynkach użyteczności publicznej, ale też w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych oraz garaże podziemne projektuje się i wykonuje w sposób, który – co najmniej – umożliwia zorganizowanie w nich miejsca doraźnego schronienia.

W projekcie nie zawarto przepisów przejściowych, poza ogólnym terminem, że przepisy mają wejść w życie po 30 dniach od ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

“Zakładając, że projekt ustawy wejdzie w życie już na jesieni tego roku, brak właściwych przepisów przejściowych spowoduje, że w IV kwartale 2024 r. i I kwartale 2025 r. nie będą składane wnioski o pozwolenia na budowę budynków wielorodzinnych z uwagi na to, że cały rynek będzie zmuszony przeprojektowywać planowane inwestycje i dostosowywać się do nowych regulacji. Aby uniknąć paraliżu konieczne jest wprowadzenie vacatio legis wynoszącego co najmniej 6 miesięcy w stosunku do art. 73 oraz 76 ust. 5 projektu” – napisano.

Autorzy apelu wskazują ponadto, że nie jest znany termin wejścia w życie projektu rozporządzenia w sprawie warunków technicznych i warunków technicznych użytkowania budowli ochronnych stanowiącego akt wykonawczy do ustawy o ochronie ludności.

“Zwracamy uwagę, że rozporządzenie to, określające szczegółowo warunki, jakie powinny spełniać budowle obronne – jak każde przepisy techniczne – powinno podlegać notyfikacji w Komisji Europejskiej. Warto również podkreślić, że obecnie na rynku nie ma powszechnej dostępności urządzeń wymaganych do wyposażenia obiektów zbiorowej ochrony. Ta nisza, o ile nie otrzyma wystarczająco dużo czasu na jej naturalne wypełnienie, może doprowadzić do wstrzymania inwestycji, a także do spekulacji cenami materiałów i elementów wyposażenia obiektów ochronnych” – dodano.

Branża podnosi ponadto konieczność pokrycia przez państwo 100 proc. kosztów, które będą musiały pokryć podmioty prywatne.

“Stosownie do art. 83 projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, finansowanie zadań związanych z infrastrukturą ochronną nie jest gwarantowane, a ponadto nie pokryje całości poniesionych kosztów (co najwyżej 80 proc.). Przywołany przepis nie tylko stanowi, że organy ochrony ludności mogą nakładać obowiązki, nie zapewniając przy tym ich finansowego pokrycia, ale jednocześnie daje dużą dowolność w ustalaniu i sposobie przyznawania jakichkolwiek środków publicznych” – napisano.

“Wniosek wysnuwa się następujący: koszty ponoszone przez podmioty prywatne służące ochronie ludności i obronie cywilnej, do których realizacji zgodnie z Konstytucją RP zobowiązany jest sektor publiczny, powinno w całości i obligatoryjnie pokrywać Państwo” – dodano.

Projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej ma na celu zapewnienie funkcjonowania ochrony ludności w związku z zagrożeniami naturalnymi i cywilizacyjnymi, w tym militarnymi oraz ma na celu wprowadzenie instrumentów prawno-organizacyjnych w zakresie ochrony ludności, które pozwolą na zapewnienie sprawnego i efektywnego finansowania oraz działania w przedmiotowym obszarze, w tym skuteczne zapobieganie, przygotowanie oraz reakcję na zagrożenia. Głównym celem projektu ustawy jest stworzenie aktu prawnego rangi ustawowej regulującego w sposób kompleksowy zagadnienie ochrony ludności. (PAP Biznes)

tus/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja w Krajence zatrzymała mężczyznę hodującego marihuanę
Następny artykułЗ Вінницької лікарні виписали багатодітну матір, якій пересадили донорське серце