A A+ A++

fot. ASO/G.Demouveaux

Coś się kończy, coś się zaczyna. Marek Sawicki od stycznia pracuje dla zespołu Soudal Quick-Step, a nie Ineos Grenadiers. Tym samym zakończyła się dekada współpracy z Michałem Kwiatkowskim. Oto przegląd informacji z kolarskiego świata z 2 stycznia 2023.

Początek stycznia w peletonie upływa pod znakiem ogłaszania ambitnych planów i prezentowania nowych strojów. W tym sezonie zaczynamy jednak od informacji o późnych transferach oraz decyzjach o zakończeniu sportowych karier. Takie decyzje podjęli właśnie Sacha Modolo i Diego Rosa. Z polskiego podwórka warto odnotować, że Ondrej Cink opuścił polską ekipę Kros Orlen.

Do tego kontynuujemy przegląd nowych strojów prezentowanych przez ekipy WorldTour i ProTeam. Wczoraj zobaczyliśmy już m.in. Rafała Majkę i Michała Kwiatkowskiego, dziś przyglądamy się ekipom EF, Movistar czy Jayco-AlUla, ale, co ciekawe, nie Uno-X, która poinformowała, że… strojów nie zmieni. 

Informacje dnia

  • Tom Pidcock opuści wtorkowy wyścig X2O Trofee. Mistrz świata ma spuchniętą nogę, po upadku w noworocznym starcie w Baal. Mathieu van der Poel i Wout van Aert spodziewani są w Herentals.
  • Mistrz Hiszpanii amatorów, Inigo Gonzalez, uzyskał pozytywny wynik testu na obecność EPO. W próbce Gonzaleza wykryto również ślady tramadolu.
  • Zespół Bora-hansgrohe otworzył swój sklepik z odzieżą, dostępny pod adresem http://shop.bora-hansgrohe.com. Ceny? Nie na każdą kieszeń.

Kończą kariery

  • Jednego Bennetta w peletonie mniej. Karierę zakończył Sean Bennett. 26-letni Amerykanin ostatnio reprezentował kontynentalny zespół China Glory, a w przeszłości również EF Education First i Qhubeka-Assos. Bennett nie znalazł ekipy na 2023 rok.
  • Scott Thwaites przeszedł na sportową emeryturę. 32-letni Brytyjczyk jeździł w pro-kontynentalnej formacji NetApp/Bora, następnie w Dimension Data, a przez ostatnie trzy sezony w grupie Alpecin. Największym sukcesem Thwaitesa było 2. miejsce Le Samym (2016).
  • Zwycięzca Colorado Classic 2018, Gavin Mannion, porzucił profesjonalnie ściganie. 31-letni Amerykanin przez cała karierę reprezentował miejscowe drużyny (z wyjątkiem australijskiego Drapac), w minionym sezonie Human Powered Health.
  • W peletonie nie zobaczymy już Diego Rosy, triumfatora Mediolan-Turyn 2015 (przyjechał wówczas przed Rafałem Majką), etapu Vuelta Ciclista al Pais Vasco (2016) i drugiego zawodnika Il Lombardia 2016. 33-letni Włoch startował dla Androni, Astany, Team Sky, Arkea Samsic i EOLO-Kometa. Jego kontrakt z ostatnim zespołem nie został przedłużony, dlatego Rosa planuje kontynuować karierę w MTB.

Transfery

  • Polska ekipa Kross Orlen straciła jednego zawodnika: Czech Ondrej Cink od 1 stycznia przywdziewa już barwy zespołu Mondraker. Do hiszpańskiej grupy wraca po czterech sezonach w Polsce, okresie, w którym zapisał na koncie 3. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata MTB (2021).
  • Chloe Hosking, po fiasku związanym z utworzeniem kobiecej ekipy B&B Hotels-KTM, pozostała bez pracy. Doświadczona Australijka znalazła jednak pracę, w kontynentalnej formacji Roxolt Liv SRAM.
  • James Piccoli po trzech latach rozstał się z Israel-Premier Tech. 31-letni Kanadyjczyk przeszedł do chińskiego China Glory.

Marek Sawicki wrócił pod skrzydła Patricka Lefevere’a


Richard Carapaz

fot. Massimo Paolone/LaPresse

Marek Sawicki w sezonie 2023 będzie pracował w belgijskim zespole Soudal Quick Step. Najbardziej doświadczony polski masażysta wraca do zespołu Patricka Lefevere’a, w którym pracował już w latach 2008-2015.

Tym samym kończy się dekada współpracy Sawickiego z Michałem Kwiatkowskim: dwójka pracowała razem od 2012 roku.

Pochodzący z Ełku Sawicki jako masażysta pracował w licznych zespołach od 1998 roku, a jego umiejętności cieszyły się zaufaniem ekip Quick Step i Ineos, w których opiekował się zawodnikami najwyższego kalibru, m.in. Rigoberto Uranem, Michałem Kwiatkowskim, Geraintem Thomasem, a ostatnio Richardem Carapazem.

O tym jak wygląda jego praca w topowych ekipach, Sawicki opowiadał nam w cyklu “Niezbędni”: Niezbędni: Marek Sawicki


Sacha Modolo zakończył karierę

Sacha Modolo

fot. ANSA/DANIEL DAL ZENNARO

W wieku 35 lat sportową karierę zakończył Sacha Modolo.

Włoski sprinter liczył na kontynuowanie startów w Bardiani-CSF, lecz jego kontrakt nie został przedłużony.

Wraz z końcem 2022 roku kończy się moja kariera kolarska, 28-letnia podróż. Było pięknie i będę za tym tęsknić…

– napisał na pożegnanie.

Modolo profesjonalna karierę rozpoczął w 2010 roku w grupie Colnago-CSF, od razu zajmując 4. miejsce w Mediolan-San Remo. Nigdy później w monumentach nie poprawił tego wyniku. W top10 był jeszcze w San Remo 2014 (8. pozycja) i Ronde van Vlaanderen 2017 (6. miejsce).

Poza Colnago i Bardiani reprezentował grupy Lampre, UAE Team Emirates, EF Education First i Alpecin-Fenix. Odniósł 47 zwycięstwa, m.in. dwa razy w Giro d’Italia 2015, Tour de Suisse 2014 i Tour de Pologne 2017.


A na koniec nowe koszulki EF-Easy Post, Arkea Samsic, Jayco-AlUla, Intermarche-Circus-Wanty, Movistar Team, Cofidis i Green Project-Bardiani CSF Faizane.

fot. T. Maheux

fot. cyclingmedia agency

fot. Sprint Cycling

Co jutro?

3 stycznia w belgijskiej miejscowości Herentals rozegrany zostanie wyścig przełajowy z cyklu X2O Badkamers Trofee. Na starcie m.in. Wout van Aert i Mathieu van der Poel, czyli kolejne starcie gigantów przełajów.

Wyścig kobiet startuje o 13:40, wyścig mężczyzn o 14:55. Transmisja na żywo w Eurosport Player.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPremier:Solidarna Polska? Mam przekonanie, że będziemy razem
Następny artykułKoszmarna połowa Liverpoolu