Dziś podpisano umowę pomiędzy europejską firmą Airbus i jej gałęzią francuską a Agencją Uzbrojenia w sprawie wyposażenia Wojska Polskiego w dwie satelity rozpoznawcze. – To niezwykle ważna zdolność zarówno w wymiarze wojskowym, jak i cywilnym – zaznaczył wicepremier Mariusz Błaszczak po spotkaniu z Sébastienem Lecornu, szefem resortu obrony Francji.
Dziś szef MON gościł w Warszawie ministra obrony Francji. Podczas spotkania zawarto umowę na dostawę dwóch satelitów obserwacyjnych wraz ze stacją odbiorczą w Polsce. Mariusz Błaszczak zaznaczył, że strona polska będzie miała dostęp do zobrazowania satelitarnego już po podpisaniu umowy.
– Nasza umowa dotyczy pozyskania na rzecz Wojska Polskiego dwóch satelitów, które będziemy mieli pod polskimi barwami do 2027 roku. Niezwykle ważne jest to, że korzystać będziemy z obrazowania już teraz, od czasu podpisania umowy. Nasza umowa dotyczy dwóch satelitów, ale także stacji naziemnej, w której będą przetwarzane te zobrazowania. Docelowo polskie satelity będą operowały w ramach konstelacji francuskiej, co dodatkowo zwiększy zdolności rozpoznania – zaznaczył wicepremier.
Dzięki satelitom możliwe będzie pozyskiwanie danych rozpoznawczych z dokładnością do 30 centymetrów, a działanie w ramach konstelacji pozwoli na zobrazowanie znacznie większego obszaru Ziemi, niż jest to możliwe w przypadku jednego państwa.
Dzięki satelitom
możliwe będzie pozyskiwanie danych rozpoznawczych w zakresie rozpoznania
obrazowego z dokładnością do 30 cm, a działanie w ramach konstelacji
pozwoli na zobrazowanie znacznie większego obszaru Ziemi, niż jest to
możliwe w przypadku jednego państwa. pic.twitter.com/temL6hQlpz—
Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) December
27, 2022
– Cieszę się z tego, że na podstawie współpracy z Francją Wojsko Polskie pozyska nowe zdolności. One są ważne nie tylko ze względów wojskowych, ale także umożliwią wczesne ostrzeganie w sytuacjach klęsk żywiołowych. To niezwykle ważna zdolność dla Państwowej Straży Pożarnej. Stąd cieszę się, że te możliwości znacznie się poszerzą – powiedział wicepremier.
– Przestrzeń kosmiczna staje się coraz bardziej zmilitaryzowana i ma coraz większy wpływ na działania zbrojne oraz na to, w jaki sposób rozpoznawana jest sytuacja. Dlatego zapewniam, że dostarczymy usługę i sprzęt w doskonałej jakości – zaznaczył szef francuskiego resortu obrony.
Ministrowie obrony podczas rozmów poruszyli kwestie współdziałania w ramach formatów międzynarodowych: Sojuszu Północnoatlantyckiego, Unii Europejskiej oraz Grupy Wyszehradzkiej, a także kwestie dwustronnej współpracy wojskowej. Rozmawiali również na tematy dotyczące sytuacji bezpieczeństwa w regionie ze szczególnym uwzględnieniem wsparcia dla Ukrainy, broniącej się przed rosyjską agresją.
– Nasza rozmowa dotyczyła także współpracy polsko-francuskiej. Rozmawialiśmy na temat wsparcia dla Ukrainy, która opiera się atakowi rosyjskiemu. Rozmawialiśmy na temat tego, co razem możemy zrobić, żeby wesprzeć Ukrainę – zaznaczył Mariusz Błaszczak.
gov.pl/web/obrona-narodowa
opr. (pb)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS