A A+ A++

31.12.2019r. 09:50

Rząd zrekompensuje gospodarstwom domowym wzrost cen energii w 2020 r., aby nie płaciły więcej za energię niż w tym roku – zapowiedział we wtorek w radiowej Trójce wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Poinformował, że resort pracuje nad stosownym projektem.
Jak przypomniała prowadząca audycję, w poniedziałek prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy dwóm kolejnym firmom, Enei i Enerdze Obrót, co oznacza, że rachunki za energię dla gospodarstw domowych wzrosną średnio o 9 zł miesięcznie.

“To są pewne ustalenia pomiędzy firmami energetycznymi i Urzędem Regulacji Energetyki, który też – powiedzmy – jest organem niezależnym. Ale niezależnie od tego, trzeba powiedzieć, że skala tego wzrostu cen energii została bardzo drastycznie ograniczona” – mówił Sasin. Według niego Polacy byli jednak straszeni zapowiedziami wzrostu cen energii o 40 proc., czy więcej.

“Widzimy, że te czarne wizje się nie sprawdziły (…). Bardzo ograniczyliśmy skalę tego wzrostu – średnio rzeczywiście to jest około 9 zł do rachunku miesięcznie. Ale, tak jak zapowiedziałem, niezależnie od tego, że ta skala nie jest zbyt wielka, szczególnie w porównaniu z tym co dzieje się wokół nas, ze skalą podwyżek w innych krajach europejskich, które rzeczywiście są bardzo drastyczne (…), my pracujemy w tej chwili w Ministerstwie Aktywów Państwowych nad projektem ustawy, który prowadzi system rekompensat również za ten niewielki wzrost” – poinformował minister.

“Będzie to zrekompensowane obywatelom, gospodarstwom domowym, rodzinom polskim” – dodał. Wyjaśnił, że będzie to rekompensata finansowa “wyrównująca ten wzrost cen do poziomu tego, który jest poziomem tegorocznym”.

“Tak jak zapowiedziałem i tak jak zapowiedział rząd i pan premier Morawiecki, jest decyzja, że taki system rekompensat będzie wprowadzony (…). Polskie rodziny, indywidualni odbiorcy energii nie poniosą w kosztów wzrostu cen energii, który jest wzrostem obiektywnym, nie wynikającym oczywiście z działań rządu. Energia drożeje również ze względu na politykę klimatyczną i konieczność ponoszenia wysokich opłat za emisję” – powiedział.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWojnicz: to miała być dla policji spokojna noc… Skończyło się na zatrzymaniu dwóch agresywnych osób
Następny artykułW Nowym Roku trzeba współpracować