Pozostawiona walizka na lotnisku lub podejrzany przedmiot wykopany na placu budowy – wielokrotnie takie informacje stawiały na nogi służby i paraliżowały pracę lub podróże tysięcy osób. Rozpoznanie i ewentualne rozbrojenie to również ekstremalne wyzwanie dla specjalistów. Na szczęście powiedzenie, że saper myli się tylko raz może odejść do lamusa. Ciężki robot pirotechniczny PIAP IBIS stworzony przez naukowców z Łukasiewicz – PIAP zastępuje saperów i pirotechników w miejscu akcji.
PIAP IBIS to robot przeznaczony do działań pirotechnicznych oraz rozpoznania. Sześciokołowa platforma mobilna z niezależnym napędem na każde z kół sprawia, że robot z łatwością porusza się w trudnym i zróżnicowanym terenie. Po zamontowaniu dodatkowych urządzeń może być wykorzystywany między innymi do neutralizacji niebezpiecznych ładunków, rozpoznania chemicznego czy działań ratowniczych.
Robot jest zdalnie sterowany za pomocą panelu operatorskiego. Na ekranie panelu wyświetlany jest obraz z kamer i czujników zamontowanych na robocie, dzięki czemu operator widzi, co się dzieje. Jednocześnie operator znajduje się w bezpiecznej odległości od miejsca akcji. To bardzo istotne, ponieważ dzięki temu zapewnione jest bezpieczeństwo pracy operatora, a jednocześnie zniwelowany zostaje stres związany z pracą w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia.
FOTORELACJA
Urządzenie wspomaga pracę m.in. służb lotniskowych. Robot został tak skonstruowany i wyposażony, aby w sytuacjach zagrożenia mógł wspomóc pracę saperów i pirotechników, przeprowadzić rozpoznanie pozostawionego na lotnisku bagażu, podjąć i przetransportować niebezpieczny ładunek, a nawet dokonać jego neutralizacji.
Jakie korzyści płyną ze stosowania robota? W sytuacji zagrożenia bombowego podejmowana przez służby lotniskowe interwencja, której towarzyszy użycie robota, zapewnia funkcjonariuszom, pasażerom i obiektowi większe bezpieczeństwo oraz krótszy czas przestoju pracy lotniska, a co za tym idzie niższe koszty wynikające z opóźnień.
Z roku na rok rośnie liczba robotów pełniących służbę na lotniskach. PIAP IBIS jest już wykorzystywany w Warszawie, Modlinie, Poznaniu, Katowicach, Gdańsku i Wrocławiu. Do listy portów, w których funkcjonariusze Straży Granicznej mają na wyposażeniu tego typu robota, dołączyły w ostatnim miesiącu również Kraków, Rzeszów i Lublin. Tym samym robot używany jest na większości polskich lotnisk. PIAP IBIS jest wykorzystywany również w Policji, Żandarmerii Wojskowej i w wersji CBRN w Specjalistycznych Grupach Ratownictwa Chemicznego i Ekologicznego STRAŻY POŻARNEJ. [ Czytaj więcej ]
WIDEO
* * *
Sieć Badawcza Łukasiewicz to unikatowy projekt o ogromnym potencjale komercyjnym. Jest zintegrowanym graczem rynkowym dostarczającym atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania biznesowe w obszarach automatyki, chemii, biomedycyny, teleinformatyki, materiałów oraz zaawansowanego wytwarzania. Z ośmioma tysiącami pracowników, 26 instytutami badawczymi zlokalizowanymi w 12 polskich miastach, jest trzecią co do wielkości siecią badawczą w Europie.
Stanowi tę część nauki, która pracuje dla przedsiębiorczości i wspiera rozwój polskich firm. Działając w formule Science is Business spotykamy się z przedsiębiorcami i oferujemy rozwiązania, które pomagają usprawniać biznes oraz tworzyć technologie zmieniające rzeczywistość.
Łukasiewicz to realizacja polskich aspiracji do współdziałania z europejskimi i światowymi liderami. Jako Sieć Badawcza Łukasiewicz wchodzi na zupełnie nowy, globalny poziom zwiększając szanse naszych Klientów na pozyskiwanie międzynarodowych grantów i partnerów gospodarczych.
Źródło informacji: Łukasiewicz – PIAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS