Oryginalne źródło: ZOBACZ
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
SANOK / PODKARPACIE. Do Sanockiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Sanoku wystosowaliśmy zapytanie dotyczące przyczyn wczorajszych awarii sieci ciepłowniczej w Sanoku. Otrzymaliśmy odpowiedź, którą publikujemy poniżej.
O awariach sieci ciepłowniczej w Sanoku informowaliśmy >>>tutaj<<<
– 7 grudnia 2023 r. na sieci ciepłowniczej SPGK wystąpiły w niedługim odstępie czasu dwie awarie, polegające na wycieku nośnika ciepła z rurociągów. Obydwie awarie dotyczyły komór ciepłowniczych zlokalizowanych w pasie drogowym do których okresowo przedostawały się wody roztopowe z jezdni zawierające m.in. sól drogową – czytamy w odpowiedzi, którą otrzymaliśmy z Sanockiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.
SPGK podaje, że wycieki pojawiły się w miejscach o ograniczonym dostępie i widoczności. A w powstałych na rurach punktowych wżerach korozyjnych doszło do przekroczenia krytycznej grubości ścianki.
– Na jednej z rur nastąpiło przebicie wody. Wypływ nośnika tymczasowo zdestabilizował pracę źródła ciepła – Kotłowni Kiczury. Podczas czynności przęłączeniowych na sieci ciepłowniczej prowadzonych w celu utrzymania pracy ciepłowni, nastąpił niewielki wzrost ciśnienia, który uaktywnił przebicie drugiej rury również osłabionej wżerem korozyjnym.
Naprawa ciepłociągów polegała opróżnieniu ich z gorącej wody, wycięciu fragmentu rury, dopasowania nowego oraz wspawania go w naprawiany rurociąg. – Z uwagi na duże średnice i grubości ścianek rurociągów, czynności te wymagały łącznie około kilku godzin dla każdego przypadku.
Czy jest ryzyko, że wystąpią podobne awarie?
– Awarie są to sytuacje zawsze nagłe i często nieprzewidywalne. W przypadku sieci w technologii tradycyjnej – kanałowej ryzyko awarii jest większe niż przy sieciach preizolowanych. Przedsiębiorstwo od wielu lat realizuje nowe sieci tylko w systemie preizolowanym, stąd nasze przekonanie, że w przyszłości tych awarii będzie mniej. W sanockim systemie ciepłowniczym awarie o oddziaływaniu na dużą skalę (np. wyłączenie całych dzielnic) zdarzają się bardzo rzadko i staramy się ten trend utrzymać – przekazuje SPGK.
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS