A A+ A++

SANOK / PODKARPACIE. Nie kończy się spór urzędników dotyczący realizacji inwestycji związanej z zabezpieczeniem osuwiska przy Górze Parkowej w Sanoku. Zarówno miasto, jak i powiat przerzucają się oskarżeniami o przedstawianie nieprawdziwych informacji. Publikujemy dwa kolejne oświadczenia, burmistrza oraz starosty.

OŚWIADCZENIE BURMISTRZA SANOKA TOMASZA MATUSZEWSKIEGO – 20.10.2023:

Tomasz Matuszewski, foto: archiwum eSanok.pl

Szanowni Państwo. Jesteśmy po wyborach parlamentarnych, zatem przyszedł czas na ustosunkowanie się do informacji zarządu powiatu, który publicznie ogłosił o rzekomych zaniedbaniach ze strony miasta w związku z zabezpieczeniem osuwiska przy ul. Kościuszki w Sanoku.

Stwierdzam w tym miejscu zatem stanowczo, że informacje te były nieprawdziwe i stanowiły jaskrawy przejaw niewyszukanej i kłamliwej kampanii wyborczej.

Ale przejdźmy do konkretów. Jeżeli tak twierdzicie panowie z zarządu powiatu, że były w tej sprawie zaniedbania ze strony miasta to pytam: skoro powiat nie utrudnia tej inwestycji, to jakim prawem i na podstawie jakich uwarunkowań prawnych żądacie od miasta dokumentów oraz wyjaśnień, które nie są wymagane dla tej inwestycji? Na jakiej podstawie panie starosto w dniu 27 lipca wydał pan decyzję o pozwoleniu na budowę dotyczącą osuwiska przy ul. Kościuszki, skoro nie było rzekomo wymaganego pozwolenia wodnoprawnego? Jest oczywistym, że jeśli było ono niezbędne, to musiało zostać dostarczone, żeby wydać taką decyzję. Odpowiedź jest prosta. Zgodnie z aktualnym stanem prawnym pozwolenie to nie było konieczne. Wmawianie zatem mieszkańcom, że „Gmina Miasta Sanoka zwlekała z wystąpieniem o otrzymanie pozwolenia wodnoprawnego” jest zwykłą nieprawdą.

Kolejna kwestia wymagająca wyjaśnienia, to stwierdzenie, cytuję „Powiat Sanocki nie uzależniał wydania zgody na przejazd ciężkich samochodów od otrzymania rekompensaty finansowej”. Nieprawda. Przedstawiam tutaj dwa pisma, skierowane do wykonawcy z dnia 4 września, w których dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg, czyli pracownik Powiatu Sanockiego zażądał, cytuję: „rekompensaty finansowej na poczet amortyzacji przedmiotowej drogi publicznej w wysokości 300 tys. zł przy jednej inwestycji i przy drugiej 100 tys. zł”. Jak państwo sądzicie? Sam to wymyślił i o tym zdecydował? Bez decyzji zarządu powiatu? Nic z tych rzeczy. Proponuję lekturę sprawozdania ze spotkania zarządu powiatu, na którym ta kwestia jest również poruszana. Zadaję pytanie panowie z zarządu powiatu. Czy te dokumenty kłamią? Pytam przy tej okazji, panowie skąd kwoty, które zażądano. Kto je wymyślił i jakim prawem uderzacie w miasto? Jego mieszkańców i wykonawców, którzy realizują inwestycje w mieście, nie w powiecie. Bez obaw, wykonawca w przypadku ewentualnego uszkodzenia drogi jest zobowiązany do jej naprawienia. Panowie, czy tak ma wyglądać współpraca?

Dziś uspokajam mieszkańców, dla których inwestycja ta jest realizowana, jesteśmy w trakcie prac. Dojechaliśmy ciężkim sprzętem innymi drogami bez ograniczeń tonażu.

No cóż, nie od dziś wiadomo, że niektórych panów z zarządu powiatu kłuje w oczy ilość inwestycji w mieście, a szukanie wyimaginowanych problemów na jego terenie, to dla nich wyznacznik dnia codziennego. Odnoszę nieodparte wrażenie, że to postępowanie niczym przysłowiowego psa ogrodnika, który sam nie robi i drugiemu utrudnia. Dowód? Otóż wykonawca robót do dnia dzisiejszego nie dysponuje zgodą na poruszanie się transportem ciężkim po drodze dojazdowej do budowy, której ze strony powiatu nadal nie otrzymał. Tak wygląda rzekoma współpraca.

Kolejny zarzut ze strony panów z powiatu to taki, że zacytuję: „zaniedbania ze strony Gminy Miasta Sanoka nie powinny być ukrywane”. Pytam się, jakie zaniedbania? Albo wskażecie jakie konkretnie, albo przestańcie w końcu uprawiać swoją kłamliwą politykę.

Dziś mogę śmiało powiedzieć panowie, pochłonęła was biurokracja. Jesteście odporni na dialog i kreatywną współpracę na rzecz sanoczan. Zwyczajnie przeszkadzacie i jeszcze próbujecie wszystkim wmawiać, że jest inaczej. Apeluję do was jak kiedyś. Jeśli nie chcecie pomóc, to przynajmniej przestańcie przeszkadzać.

* tekst spisany z wystąpienia burmistrza w formie video


OŚWIADCZENIE STAROSTY SANOCKIEGO STANISŁAWA CHĘCIA – 23.10.2023:

Stanisław Chęć, foto: archiwum eSanok.pl

Niestety, wypada mi się po raz kolejny odnieść do słów wygłoszonych przez Burmistrz Miasta Sanoka Tomasz Matuszewski – Mieszkańcy odnośnie osuwiska przy Górze Parkowej w Sanoku. Nie mam pojęcia, dlaczego Burmistrz próbuje zrzucić winę na Powiat Sanocki, podając mieszkańcom Sanoka nierzetelne informacje.

– Pragnę jeszcze raz podkreślić, że Zarząd Powiatu Sanockiego zawsze przychylnie odnosił się do wszystkich próśb władz Miasta Sanoka i nigdy nie utrudniał realizacji żadnych inwestycji. Świadczy o tym chociażby wydana przez Powiat Sanocki zgoda na dysponowanie nieruchomością na cele budowlane, o którą zwróciła się do nas Gmina Miasta Sanoka w dn. 13.04.2023 r. czy wydana zgoda na przejazd samochodów wysokotonażowych po drogach powiatowych.

– Dodatkowo zaznaczam, że prośba kierowana do Gminy Miasta Sanoka o wykonanie pozwolenia wodnoprawnego w żaden sposób nie wstrzymywała inwestycji zabezpieczenia osuwiska. Gmina Miasta Sanoka już dawno mogła ją rozpocząć, a nie opóźniać (z niewiadomych przyczyn), zrzucając winę za zwłokę na Powiat Sanocki.

– Odnośnie wydania zgody dot. przejazdu ciężkiego sprzętu informuję, że ze strony Powiatu Sanockiego nie wystąpiły żadne zaniedbania ani utrudniania. Zaznaczam, że Powiat Sanocki wyraził zgodę na korzystanie z dróg powiatowych, a niemożność finalizacji wynikała z wnioskowanej przez Wykonawcę zmiany terminu korzystania z dróg. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami umowa na przejazd ciężkiego sprzętu miała zostać podpisana do dn. 31.12.2023 r., jednak w międzyczasie Wykonawca zwrócił się do tut. Zarządu Powiatu o wydłużenie terminu wyżej wspomnianej umowy do dn. 31.03.2024 r., na co otrzymał stosowną zgodę w dn. 17.10.2023 r. Obecnie pozostała kwestia formalna w postaci podpisania umowy.

– A co do informacji Pana Burmistrza Tomasza Matuszewskiego, że obecnie na teren osuwiska samochody o wysokim tonażu dojeżdżają innymi drogami niż powiatowe, pytam jakimi, powietrznymi??? Wokół Góry Parkowej są przecież tylko drogi powiatowe: Rymanowska, Kościuszki, Sienkiewicza, Słowackiego, Mickiewicza, Dmowskiego, Staszica, II Pułku Strzelców Podhalańskich i część ulicy Traugutta.

– Kolejna kwestia to pozwolenie na budowę.
Podkreślam, że pozwolenie jest poza zakresem żądanego operatu wodnoprawnego, a konieczność jego wykonania stanowi zabezpieczenie interesów Powiatu Sanockiego i uregulowanie stosunków wodnych, gdyż w wyniku przebudowy osuwiska i modernizacji odwodnienia, zwiększy się ilość i przepływ generowanych wód do istniejącej drogowej kanalizacji deszczowej na ul. Kościuszki.

– Przypominam, że takie ustalenia zaakceptowali pracownicy Urzędu Miasta na spotkaniu w dn. 27.09.2023 r. w obecności Przedstawiciela Zarządu Zlewni Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

– Powiat Sanocki w dalszym ciągu podtrzymuje więc wspólne stanowisko, które zostało wypracowane na w/w spotkaniu, iż niezbędne jest wykonanie operatu wodnoprawnego oraz uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego, co zostało potwierdzone przez przedstawiciela Wód Polskich. Uzgodniono, że przedmiotowy operat zostanie opracowany przy wspólnej partycypacji w kosztach.

– Nawiązując z kolei do kwoty 300 tys. zł, o której wspomina Burmistrz Matuszewski, chcę ponownie zaznaczyć, że dotyczy ona zupełnie innego zadania, a mianowicie zniszczeń dokonanych przez SPGK w Sanoku podczas budowy wodociągu na ul. Kościuszki od ulicy Sikorskiego do Mickiewicza. Przypominam, że podczas jednego ze spotkań, sam burmistrz zaproponował, że pokryje koszt naprawy uszkodzonych dróg, więc nie rozumiem, dlaczego teraz robi z tego problem? I proszę, aby nie operować wspomnianą kwotą, bo dotyczy ona dwóch różnych inwestycji, a tym samym, wprowadza Pan mieszkańców w błąd.

– Odsyłam Państwa również do wcześniejszego oświadczenia, które można przeczytać na stronie: https://powiat-sanok.pl/aktualnosc-1072-powiat_sanocki_nie_wstrzymuje.html.

Stanisław Chęć, Starosta Sanocki

* pisownia oryginalna

źródło: Oficjalny profil burmistrza Sanoka na Facebooku, Starostwo Powiatowe w Sanoku – Facebook


grafika poglądowa, zdjęcia: archiwum eSanok.pl


Temat opisywaliśmy kompleksowo tutaj:

OSUWISKO. Spór i „przepychanki” urzędników. Mieszkańcy skonsternowani (VIDEO, ZDJĘCIA)

Pytania w omawianej sprawie przesłaliśmy do Urzędu Miasta Sanoka (27.09.2023). Do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

zdjęcie z dnia 27.09.2023

foto galeria w nagłówku: archiwum eSanok.pl (27.09.2023)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKonkurs KRUS „Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś”
Następny artykułNowoczesny kompleks sportowy w Katowicach rośnie w oczach.