SANOK / PODKARPACIE. W najbliższych miesiącach ponad 200 gmin położonych na terenach górskich może otrzymać pomoc z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wśród nich Gmina Miasta Sanoka, a także wiele ościennych samorządów. Głównym kryterium decydującym o wysokości wsparcia będą wydatki, które poniosło się na inwestycje w latach 2016-2020. Maksymalnie, jedna gmina może otrzymać wsparcie w kwocie 8 mln zł.
Miliard złotych do podziału na ponad 200 gmin
We wtorek Rada Ministrów przyjęła uchwałę, która zakłada uruchomienie środków w kwocie 1 miliarda złotych na wsparcie ponad 200 gmin położonych na terenach górskich. Propozycja ma być odpowiedzią na zgłaszane przez samorządy z tych regionów problemy w związku z pandemią koronawirusa.
Lista gmin, które mogą wziąć udział w programie, obejmuje jednostki z południa kraju, z województw: dolnośląskiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Jest wśród nich Gmina Miasta Sanoka. Pomoc w ramach tego narzędzia może okazać się bardzo ważnym czynnikiem rozwoju w zakresie infrastruktury turystycznej. Gra idzie bowiem o spore pieniądze, a głównym kryterium decydującym o wypłacie będą wydatki poniesione na inwestycje w latach 2016-2020.
– Podstawą wyliczenia wysokości wsparcia będą wydatki, które dana gmina poniosła na inwestycje w latach 2016-2020. Dofinansowanie z programu wyniesie 40% średniorocznej wartości wydatków na inwestycje w latach 2016-2020, jednak nie więcej niż 8 mln zł na jedną gminę – podaje Serwis RP.
Otwarcie nowoczesnych basenów w Sanoku, na które mieszkańcy czekali wiele lat, nastąpiło 19 października 2018 roku. Foto: Tomasz Sowa
Zdecydują głównie inwestycje z poprzedniej kadencji
Sanok będzie mógł wykazać pokaźną listę zakończonych zadań. Kadencja Rady Miasta Sanoka oraz władz miasta z lat 2014-2018 upłynęła pod znakiem realizacji wielomilionowych projektów. W latach 2016-2019 oddano do użytku między innymi: Centrum Rehabilitacji i Sportu, gruntownie zmodernizowane Wierchy, Dworzec Multimodalny (plus zakup autobusów) i szereg inwestycji infrastrukturalnych. Ponadto uzbrojono teren pod budowę zakładu karnego i przygotowano projekt zagospodarowania brzegów rzeki San.
ZOBACZ:
Mamy upragnione baseny! Centrum Rehabilitacji i Sportu już otwarte (FILM, ZDJĘCIA)
Lata 2019 i 2020 to początek nowej kadencji samorządu. Sytuacja epidemiologiczna nie ułatwiła realizacji zadań inwestycyjnych. Mimo tego wydano spore środki na kolejne remonty dróg. Na pierwszym miejscu warto tutaj wspomnieć o ulicy Łany na Posadzie czy ul. Stawiska na Zatorzu. Na ul. Rybickiego zmodernizowano nawierzchnię i chodnik. Zainwestowano w nowoczesne oświetlenie.
SANOK: Nowy chodnik na drodze do Skansenu. Jak się Wam podoba? (ZDJĘCIA)
Ponadto realizacja kilku zadań wymagała skutecznej pracy w obu kadencjach. Przykładem jest choćby zabezpieczenie osuwiska na Podgórzu i skarpy przy Rybickiego. Chodzi również o modernizację ulic: Pomorskiej, Piastowskiej i Tysiąclecia na Dąbrówce. W jednej kadencji przygotowywano i składano wnioski, w kolejnej realizowano inwestycje.
To wszystko może się złożyć w atrakcyjny wniosek i pokaźne dofinansowanie. Jak będzie? Zobaczymy.
– Bardzo się cieszę, że praca radnych Rady Miasta Sanoka oraz władz miasta z poprzedniej kadencji może zaowocować istotnym wsparciem finansowym również teraz. Chciałbym podkreślić z przekonaniem, że gdyby nie determinacja i skuteczność śp. burmistrza Tadeusza Pióro, dziś nie moglibyśmy mówić o tak wielu wykonanych zadaniach, bardzo ważnych dla mieszkańców – mówi Edward Olejko, były wiceburmistrz Sanoka.
Gruntownie zmodernizowany legendarny sanocki stadion Wierchy. Foto: Artur Mycio
ZOBACZ:
Zabezpieczona skarpa, wyremontowany taras widokowy (ZDJĘCIA)
W poprzedniej kadencji Rada Miasta Sanoka często zajmowała się poprawą bezpieczeństwa na sanockich drogach. Zrealizowano duże, sięgające łącznie kilkunastu milionów złotych inwestycje w infrastrukturę drogową na terenie miasta. One również mogą mieć znaczenie w kontekście wnioskowania o dofinansowanie. Zadania te wspomina ówczesny przewodniczący Komisji Infrastruktury Miejskiej Jan Wydrzyński.
– Pod względem inwestycji drogowych poprzednia kadencja była historyczna. Sanok zmienił swoje oblicze, zarówno dzięki inwestycjom drogowym realizowanym w dzielnicach, jak i za sprawą ogromnych zadań wykonanych przez GDDKiA – one również były realizowane przy istotnym wparciu miasta, wręcz za sprawą tego, że samorząd brał na siebie duże zobowiązania finansowe dotyczące serwisowania i utrzymywania dróg. Wcześniej Sanok niektórzy nazywali zapyziałym miasteczkiem, którego zarówno główne trakty, jak i wewnętrzne ulice, delikatnie mówiąc, nie zachęcały do wjeżdżania czy pozostania tutaj na dłużej, zwiedzenia największych atrakcji. Teraz jest zupełnie inaczej – mówi Jan Wydrzyński, były radny Rady Miasta Sanoka, w VII kadencji szef Komisji Infrastruktury Miejskiej.
Jak przypomina nasz rozmówca, takimi inwestycjami były chociażby ciągi ulic w Dzielnicy Dąbrówka: Zamenhoffa, Kasprowicza, Staffa, Kochanowskiego – Prugara Ketlinga, Podgórze, chodnik do ILO oraz na ulicy Feliksa Gieli. Z kolei na Wójtostwie pieniądze przeznaczono na ulice: Młynarską, Kwiatową i Sadową.
– Dzięki Uchwale Rady Miasta Sanoka naszej kadencji, w której przejęliśmy ciężar utrzymania dróg serwisowych wokół obwodnicy, GDDKiA wyremontowała zarówno ulice, jak i chodniki na: Krakowskiej, Rymanowskiej, Lipińskiego, Dworcowej, Lwowskiej, Przemyskiej i Królowej Bony. A uchwała przyjęta na mój wniosek jednomyślnie przez komisję infrastruktury, dała burmistrzowi Tadeuszowi Pióro zielone światło i sprawiła, że wystosowano pismo do starosty w sprawie rozpoczęcia planistycznych działań przy budowie nowego mostu na Białą Górę, deklarując wsparcie finansowe ze środków miejskich dla tej inwestycji – zaznacza Jan Wydrzyński.
Skrzyżowanie ul. Lwowskiej, Dworcowej i Kolejowej po remoncie z 2018 roku. Foto: GDDKiA oddział w Rzeszowie, archiwum
ZOBACZ:
Będzie generalny remont ulicy Krakowskiej! Nowa nakładka, nowe chodniki (FILM)
Co będzie można zrobić z dofinansowaniem?
Pieniądze, które otrzymają gminy, będzie można przeznaczyć na sfinansowanie ogólnodostępnej infrastruktury turystycznej, a także infrastruktury komunalnej związanej z usługami turystycznymi w szczególności budowy, rozbudowy, przebudowy lub modernizacji:
- szlaków turystycznych pieszych, rowerowych, konnych, wodnych, narciarskich i turystyki zimowej, a także ich oznakowanie;
- placów, deptaków, promenad, parków, punktów widokowych;
- parkingów, wypożyczalni sprzętu rekreacyjnego;
- skansenów, muzeów, obiektów kultury regionalnej i innych atrakcji turystycznych;
- infrastruktury komunalnej koniecznej do rozwoju usług turystycznych, np. dróg, chodników, oczyszczalni ścieków itp.
Jest też drugi instrument w ramach uchwalonego przez rząd dokumentu. Mowa o dopłatach z tytułu utraconych dochodów z podatku od nieruchomości w I kwartale 2021 r.
– Chodzi o zwolnienia z tej daniny: gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie usług hotelarskich i infrastruktury turystycznej (kolejki linowe, wyciągi). W przypadku tego instrumentu dofinansowanie dla jednej gminy wyniesie 80% utraconych przez nią dochodów – podaje Serwis RP.
Cel przeznaczenia otrzymanych środków w ramach tego narzędzia jest taki sam jak w przypadku pierwszego z opisywanych mechanizmów wsparcia.
Obok Sanoka o dofinansowanie będą mogły starać się również pobliskie gminy, między innymi: Lutowiska, Ustrzyki Dolne, Dydnia, Baligród, Cisna, Lesko, Olszanica, Polańczyk, Besko, Bukowsko, Komańcza, Sanok (gmina wiejska), Tyrawa Wołoska, Zagórz, Zarszyn.
Środki na kontach samorządów mogą pojawić się w stosunkowo krótkim czasie. Uchwała weszła w życie 13 stycznia i począwszy od tego dnia, samorządy mają miesiąc na złożenie wniosku. Oceny dokumentów dokona wojewoda, a Prezes Rady Ministrów, na podstawie otrzymanych od wojewody wniosków o przyznanie wsparcia, w terminie miesiąca od dnia ich otrzymania składa dyspozycję wypłaty środków.
źródło: Red., Serwis Rzeczypospolitej Polskiej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS