Sanofi zainwestuje ponad 0,6 mld euro na stworzenie na terenie Francji nowoczesnego zakładu produkcji szczepionek i centrum badawczego specjalizujących się w szczepionkach.
Francuski producent szczepionek, we wtorek przedstawił szczegółowy plan inwestycji w rodzimym kraju. Firma zwiększy zdolność produkcyjną i możliwości badawcze w opracowywaniu nowych szczepionek. Koncern podkreśla, że inwestycja jest także gwarancją bezpieczeństwa Francji i UE w dostępie do nowoczesnych terapii.
Z przekazanych informacji wynika, że firma planuje otworzyć ośrodek ewolucji szczepionek (EVF) w Neuville sur Saône. Koszt inwestycji szacowany jest na 490 mln euro, a budowa zająć ma pięć lat. W zakładzie zatrudnionych zostanie do 200 pracowników.
– EVF to nowy typ fabryki zaprojektowanej wokół centralnej jednostki zawierającej kilka w pełni cyfrowych modułów produkcyjnych, które umożliwiają produkcję trzech do czterech szczepionek jednocześnie, w porównaniu z tylko jedną, jak ma to miejsce w obecnych zakładach przemysłowych. Ta modułowość umożliwi ustalenie priorytetów produkcji konkretnej szczepionki w bardziej terminowy sposób w oparciu o kwestie zdrowia publicznego – informuje spółka.
Sanofi zobowiązało się również zainwestować 120 mln euro w stworzenie nowego centrum badawczo-rozwojowego we Francji w zakładzie Sanofi Pasteur w Marcy-l’Etoile. W nowoczesnym obiekcie “znajdować się będą wysoce wyspecjalizowane laboratoria, które umożliwią opracowanie szczepionek przeciwko nowym chorobom i zagrożeniom pandemicznym. Obiekt stanie się światowym punktem odniesienia dla badań przedklinicznych oraz rozwoju farmaceutycznego i klinicznego” – czytamy w komunikacie.
Reakcja na żądania do pierwokupu szczepionek przez Stany Zjednoczone
Ogłoszenie Sanofi nastąpiło po ostatnich wiadomościach od firmy AstraZeneca o dostarczeniu 400 milionów dawek potencjalnej szczepionki COVID-19 z University of Oxford na rzecz Inclusive Vaccines Alliance w Europie.
Wcześniej doniesienia medialne powielały wypowiedzi dyrektora generalnego francuskiego producenta leków, który stwierdził, że umowa ze stanami Zjednoczonymi, gwarantuje amerykanom prawo pierwszeństwa w dostępie do potencjalnej szczepionki. Sanofi później prostowało, że chodzi o produkty produkowane na terenie USA. Wypowiedź ta doczekała się reakcji prezydenta Francji.
Dziś podczas wizyty w jednym z ośrodków badawczych Sanofi na terenie Francji, prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował o planach rządu inwestycji 200 mln euro w infrastrukturę do produkcji, badań i rozwoju nad kluczowymi produktami leczniczymi.
– Od czwartku zainicjujemy przeniesienie linii produkcyjnych niektórych, kluczowych produktów do kraju. Wszyscy podczas kryzysu widzieli, że niektóre popularne leki nie są już produkowane we Francji ani w Europie. Kryzys pokazał nam, że musimy kontynuować produkcję kluczowych produktów w naszym kraju – mówił Emmanuel Macron.
P. Hudson, który również zabrał głos na konferencji prasowej, powiedział, że Sanofi skoncentruje się na tworzeniu substancji czynnych w Europie, podkreślając, że “podmioty prywatne i publiczne muszą współpracować przy produkcji szczepionek”.
– Inwestując w nowy zakład przemysłowy i centrum badawczo-rozwojowe, Sanofi stawia Francję w centrum swojej strategii, dążąc do uczynienia z Francji światowej klasy centrum badań i produkcji szczepionek – powiedział Paul Hudson, dyrektor generalny Sanofi. – Sanofi jest jednym z głównych podmiotów opieki zdrowotnej we Francji, w Europie i na całym świecie. Naszym obowiązkiem jest skoncentrowanie naszych zasobów i wiedzy specjalistycznej na obecnej pandemii, ale także inwestowanie w przygotowanie się na przyszłe. Cieszymy się z ciągłej współpracy i zaangażowania Francuskie władze, nad którymi pracowaliśmy wspólnie przez ostatnie kilka miesięcy, aby to osiągnąć – dodał.
Jak podaje w oficjalnym komunikacie Sanofi, “firma jest dziś gotowa do współpracy z Francją i Unią Europejską przy innych projektach, które zapewnią UE dodatkowe szczepionki lub przeciwciała monoklonalnego. Te dodatkowe możliwości mogą zostać wykorzystane przez UE i inne firmy farmaceutyczne w przypadku kryzysu zdrowotnego”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS