Producent półprzewodników, Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (w skrócie TSMC), wstrzymał produkcję chipów dla chińskiego startupu Biren Technology (via Bloomberg). Decyzja ma bezpośredni związek z wprowadzonymi przez Stany Zjednoczone sankcjami względem Chin, których tajwański potentant nie chciał naruszyć. Chodzi tu przede wszystkim o chipy oznaczone jako BR100, które miały być rzekomo nawet trzykrotnie wydajniejsze w pracy z zadaniami związanymi z AI od objętych restrykcjami układów Ampere A100 od Nvidii.
Biren Technology twierdzi, że BR100 wytworzone w technologii 7nm mające na pokładzie 77 miliardów tranzystorów nie przekraczają ustalonych norm. Natomiast TSMC lakonicznie przekazało Chińczykom komunikat o trzymaniu się przepisów pochodzących od amerykańskiego Departamentu Handlu. Wspomniany resort rządu USA odmówił komentarza względem tej konkretnej sytuacji. Oczekuje jednak przestrzegania prawa, a ze swojej strony podejmuje jedynie działania informujące o ustawodawstwie z 7 października.
Nie wiadomo, jak rozwinie się sytuacja. Chińskie przedsiębiorstwo na początku br. szukało nowych funduszy w wysokości około 2,7 miliarda dolarów przy wsparciu firm inwestycyjnych IDG Capital i Walden International. Projekty procesorów BR100 i BR104 przypominały pomysły Nvidii i AMD. Zastosowanie miały znaleźć w rozwoju technologii związanej ze sztuczną inteligencją do szkolenia jej modeli i algorytmów.
Sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone mają na celu ograniczenie rozwoju postępu przez chińskie władze w zakresie wojska czy wywiadu. Braki dostaw chipów już teraz są odczuwalne w Państwie Środka i niewykluczone, że w najbliższym czasie będziemy więcej słyszeć o skutkach tych ograniczeń.
Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS