A A+ A++

„Historia Żydów w Polsce: wspólna czy osobna?”- to tytuł wykładu o relacjach polsko-żydowskich, który wygłosiła prof. Magda Teter z Uniwersytetu w Fordham w Nowym Jorku 21 lipca w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu.

Prof. Magda Teter w interesujący sposób opowiadała o wzajemnych relacji Polaków i Żydów na przestrzeni dziejów państwa polskiego. Zwracała uwagę na to, co dla Polaków obecność Żydów znaczyła i znaczy.

Podkreślała, że wspólne losy obu narodów składają się z pięknych chwil, kiedy nie miało to, znaczenia, kto jaką religię wyznaje, ale również wskazywała, że nie można uciekać od pamięci historycznej i bolesnych okresów naszych wspólnych relacji.

W wypowiedzi prof. Magdy Teter nie zabrakło odniesień do obecności Żydów w Sandomierzu. Jako przykład dobrego dialogu z Żydami podała rozwój dialogu katolicko – żydowskiego w ostatnim półwieczu.

Wśród słuchaczy prelekcji obecny był także bp Krzysztof Nitkiewicz, który podziękował prof. Magdzie Teter za wygłoszony wykład.

Hierarcha wspominając ogólnopolski Dzień Judaizmu, jaki miał miejsce w Sandomierzu przed ośmiu laty, podkreślił potrzebę dalszego pielęgnowania pamięci o miejscowej społeczności żydowskiej zarówno przez Kościół jak i przez władze świeckie.

Prof. Magda Teter pochodzi z Sandomierza. Wykłada historię na Katedrze Judaistyki Svidlera na Fordham University w Nowym Jorku.

W pracy naukowej specjalizuje się w badaniu historii Żydów, stosunków żydowsko-chrześcijańskich, historii kulturowej, prawnej i społecznej oraz dziejach przekazywania wiedzy historycznej w epoce przednowoczesnej i nowożytnej.

Jest również stypendystą American Academy for Jewish Research i autorką książek „Jews and Heretics in Catholic Poland” (Cambridge, 2005), „Sinners on Trial” (Harvard, 2011), „Blood Libel: On the Trail of An Antisemitic Myth” (Harvard, 2020) a także licznych artykułów w języku angielskim, hebrajskim, włoskim i polskim.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPenguin Highway – czar lata
Następny artykułEwakuowany po pożarze oddział zakaźny szpitala wojewódzkiego przenosi się do pomieszczeń po dermatologii