A A+ A++

Opracowany został znak sandomierski. Jego podstawą i inspiracją jest dawny haft z tego terenu. Wybrano motyw, który może być wykorzystywany jako logo np. na koszulkach, pamiątkach, zakładkach do książek, torbach zakupowych czy na papierze do pakowania w formie nadruku.

Znak to lokalna odmiana ornamentu o bardzo bogatej tradycji „Drzewka Życia”. Są to trzy gałązki rozchodzące się od głównego elementu, czyli koła symbolizującego Ziemię. Jak powiedziała Katarzyna Batko, dyrektor Lokalnej Organizacji Turystycznej Partnerstwo Ziemi Sandomierskiej, która zrealizowała ten projekt, znak jest skromny, ale bardzo wiele symbolizuje.

– Drzewko i gałązki to odniesienie do rolnictwa i do sadownictwa, które na tym terenie jest od bardzo dawna, ludzie z tego żyją od wieków. Ta symbolika jest nośna i ważna, mam nadzieję że zaistnieje w przestrzeni publicznej – dodała.

28.02.2022. Sandomierz. Prezentacja znaku sandomierskiego. Na zdjęciu Katarzyna Batko – dyrektor Lokalnej Organizacji Turystycznej Partnerstwo Ziemi SandomierskiejFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Zaproponowana kolorystyka motywu zdobniczego do czerwień i niebieski. Te barwy były charakterystyczne dla odzieży warstw wyższych XVIII wieku., z której być może czerpano wzorce. Wyszycia te obecne były u podsandomierskich włościan, począwszy od XIX stulecia aż po drugą połowę XX wieku, co potwierdziły badania przeprowadzone w ubiegłym roku – powiedział dr Łukasz Maurycy Stanaszek z Państwowego Muzeum Archeologicznego.

Dodał, że haft sandomierski należy traktować jako coś ponadlokalnego, ponieważ historycznie Ziemia Sandomierska była bardzo rozległa. Graniczyła m.in. z województwem mazowieckim i krakowskim.


28.02.2022. Sandomierz. Prezentacja znaku sandomierskiego. Na zdjęciu dr Łukasz Maurycy Stanaszek – Państwowe Muzeum ArcheologiczneFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W ramach projektu opracowana została „księga znaków ”. W publikacji m.in. opisano wybrany motyw haftu, poszczególne jego elementy, kolory, a to wszystko z uzasadnieniem. Ponadto pokazane są praktyczne sposoby wykorzystania haftu i nadruku w różnych wersjach.

Pomysłodawcą stworzenia znaku sandomierskiego jest Grzegorz Świtalski, dla którego taki wzór to wizualne utożsamianie się ze swoją małą ojczyzną.

– To jest element wyróżniający nas od innych rejonów, widzę taką potrzebę, ponieważ mamy wspaniałe dziedzictwo, na którym warto się oprzeć – powiedział.

Na realizację projektu LOT Partnerstwo Ziemi Sandomierskiej otrzymała 10 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKurski zdecydował. Matki z dziećmi z Ukrainy zamieszkają w ośrodku TVP. Może przyjąć nawet 49 osób
Następny artykułW Jaworzni powstało laboratorium przyszłości